Европейската комисия отхвърли искането ни за тецовете
През октомври бе издадено предприсание на топлоелектрическите централи в “Марица изток” за намаляване на работещите без сероочистващи инсталации мощности   
Източник: БГНЕС

Европейската комисия отхвърли искането на България за отлагане с още две години на срока за влизане в сила на екологичните изисквания спрямо пет топлоелектрическите централи.

Решението на комисията е от 4 май, но е публикувано в официалния вестник на Европейския съюз днес.

Практика е решенията да влизат в сила на следващия ден след публикуването им във официалния вестник на ЕС.

С писмо от 31 декември България поиска Европейската комисия да отложи с още две години срока за влизане в сила на екоизискванията спрямо ТЕЦ-овете и така той да стане 31 декември 2014 г.

Този срок е необходим, за да могат петте топлоелектрически централи - ТЕЦ "Бобов дол", "Брикел" ЕАД, "Марица 3" ЕАД, ТЕЦ "Република и ТЕЦ "Сливен" да изградят необходимите съоръжения, съгласно екологичните изисквания.

Исканията са направени съгласно Договора за присъединяване на България към ЕС, където се предвижда, в случай на влошена икономическа ситуация, да се даде възможност за предоговаряне на някои от подписаните споразумения.

Българските власти обосновават своето искане с икономическите затруднения, които са довели до съществено забавяне на инвестициите, необходими за модернизиране или замяна на съответните инсталации.

Следователно инсталациите не биха могли да отговарят на изискванията на Директивата за ограничаване на емисиите на определени замърсители във въздуха, изпускани от големи горивни инсталации от 2001 г. и тяхната експлоатация ще трябва да бъде преустановена.

В исккането си България посочва, че затварянето на инсталациите би застрашило електро- и топлоподаването в югоизточния и югозападния регион на страната и би довело до затваряне и на близките мини, чиято експлоатация зависи от потреблението на въглища за горивните инсталации.

Европейската комисията, обаче, счита, че предполагаемите затруднения на България не произтичат от правилата на ЕС за вътрешния пазар, а са свързани със спазването на законодателството на ЕС в областта на околната среда.

Това не са краткосрочни затруднения, възникнали през трите години след присъединяването на България към ЕС. Те са съществували към момента на съставяне на Договора за присъединяване и за това искането на България не попада в приложното поле на член 36 и следва да бъде отхвърлено като недопустимо.

Директорът на дирекция "Кохезионна политика за околната среда" - управляващ орган на Оперативна програма "Околна среда", Малина Крумова коментира за БГНЕС, че е почти невъзможно да бъдат използвани средства от оперативната програма, за да се покрият екоизскванията за ТЕЦ-вете в срок.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>След жп инцидента край Симеоновград: Машинистите обвиниха състоянието на релсовия път</p>

След жп инцидента край Симеоновград: Машинистите обвиниха състоянието на релсовия път

България Преди 59 минути

От пожарната уверяват, че опасност от ново възпламеняване към момента няма

<p>Ще остане ли в ареста 18-годишният, прегазил семейство с АТВ</p>

Бургаският съд решава дали да остави в ареста 18-годишният, прегазил семейство с АТВ

България Преди 1 час

МВР започва вътрешна проверка, след твърдения на близки на пострадалите, че случаят се прикрива, тъй като родителите на виновния шофьор работят в полицията

<p>След ужасяващата катастрофа в София: Една смърт и много въпроси</p>

След ужасяващата катастрофа в София: Една смърт и много въпроси

България Преди 2 часа

„Абсолютен опит за убийство. Това не се различава по нищо от това да влезеш с пистолет в автобус и да започнеш да стреляш“, категоричен е автомобилният експерт Филип Лазаров

<p>Sky News: Тръмп режисира среща, но Путин дърпаше конците</p>

Sky News: Тръмп режисира среща, но Путин дърпаше конците

Свят Преди 2 часа

Тръмп аплодира Путин при пристигането му в Аляска – а руският президент вероятно си е тръгнал доволен от себе си.

<p>Почитаме български светец, какви са поверията за днес</p>

Почитаме български светец, какви са поверията за днес

България Преди 4 часа

Православната църква чества паметта на преподобния Йоаким Осоговски

Първата дама на САЩ Мелания Тръмп

Мелания Тръмп e изпратила писмо на Путин по мъжа си

Свят Преди 4 часа

Не е ясно съсдържанието на писмото, но служители в Белия дом са казали, че в него се споменават отвличанията на украински деца от Русия

Елвис Пресли

16 август: „Кралят“ на сцената и човешките слабости – Елвис Пресли

Любопитно Преди 5 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Внимание! Силен вятър и жълт код днес, ето къде

Внимание! Силен вятър и жълт код днес, ето къде

България Преди 5 часа

Максималните температури ще бъдат между 30° и 35°

Как да използваме AI, за да бъдем по-умни и успешни

Как да използваме AI, за да бъдем по-умни и успешни

Технологии Преди 5 часа

Умните асистенти могат да бъдат и полезни

Експлозия в завод в Русия, много жертви и ранени

Експлозия в завод в Русия, много жертви и ранени

Свят Преди 11 часа

На мястото е обявено извънредно положение

<p>Експерт коментира езика на тялото на Тръмп и Путин</p>

Експерт по езика на тялото разкри какво показва ръкостискането между Тръмп и Путин

Свят Преди 11 часа

Анализ на жестовете и ръкостисканията, които разкриват динамиката между двамата лидери

Лимузината на президента Доналд Тръмп, известна като „Звярът“, малко преди той да напусне Белия дом в петък, 15 август 2025 г., във Вашингтон. Днес президентът Тръмп пътува за среща с руския президент Владимир Путин в Аляска, на военна база на САЩ.

Лимузината на Путин срещу „Звяра“ на Тръмп

Свят Преди 11 часа

Топли ръкостискания и усмивки: Путин и Тръмп стартират срещата в Аляска с приятелски тон

Министър Караджов засне шофьор с 200 км/ч на АМ "Тракия"

Министър Караджов засне шофьор с 200 км/ч на АМ "Тракия"

България Преди 12 часа

Караджов: И книжки трябва да се взимат!

Сузана и Стоян се разделиха с романтичното приключение „Диви и красиви“

Сузана и Стоян се разделиха с романтичното приключение „Диви и красиви“

Любопитно Преди 13 часа

Дамите ще определят съдбата на тайния агент Чефо във формата

Зеленски: Русия продължава да убива и в деня на преговорите с Тръмп

Зеленски: Русия продължава да убива и в деня на преговорите с Тръмп

Свят Преди 14 часа

Зеленски: Русия трябва да сложи край на войната, която започна