В доклада си в рамките на механизма за сътрудничество и проверка Европейската комисия критикува остро румънското правителството, заявявайки, че действията му са подкопали върховенството на закона и независимостта на съдебната система, предаде АП.
ЕК заяви, че е особено обезпокоена от "манипулациите, които са засегнали институциите и членове на съдебната система и имат сериозно влияние върху обществото като цяло".
Докладът обръща внимание на политическата нестабилност в Румъния, която започна, когато правителството на премиера Виктор Понта отстрани от длъжност президента Траян Бъсеску, обвинявайки го в превишаване на правомощия.
В тази връзка председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу заяви, че наблюдението над правосъдната система на Румъния ще продължи и
иска още един доклад до края на годината.
"Докладът признава, че е постигнат напредък през последните години, но съдържа и препоръки. Следването на препоръките ще означава по-солидна съдебна система и успокояване на финансовите пазари", заяви председателят на ЕК.
"Събитията в Румъния през последните три седмици бяха причина за безпокойство за ЕК. Във всяка страна членка имаме нужда от уважение към демократичните институции и правовата държава", каза още европейският представител, цитиран от информационния сайт Зиаре.
"Събитията в Румъния разтърсиха доверието ни.
Политическите борби не оправдават подкопаването на демократичните принципи", каза още Барозу. Той отбеляза, че "Румъния се отдалечила от ръба на пропастта", но подчерта нуждата от продължаване на наблюдението.
Европейският представител призна заслугите на Понта, който е потвърдил писмено ангажимента си да приложи всички мерки, визирани от Европейската комисия.
Говорителят на ЕК Марк Грей заяви, че комисията ще засили наблюдението над страната до края на тази година, а след това всичко ще зависи от това какво ще се случи през това време, съобщи агенцията.
Румънският премиер
определи доклада на ЕК като "уравновесен",
съобщи Аджерпрес.
Според Понта от този доклад Румъния трябва да си извлече необходимите заключения, за да осигури независимо и ефективно правосъдие и да отстрани както проявените във времето структурни недостатъци, така и забележките, получени в резултат на политическата криза през последните седмици в Букурещ.
От своя страна
министърът на правосъдието Титус Корлъцян заяви, че докладът е "обективен"
и отразява пътя, изминат от правосъдието през последните пет години от присъединяването на Румъния към ЕС.
"Той отразява конкретните стъпки, които са предприети в този период, постигнатия напредък, но и нередностите, грешките, нещата, които трябва да бъдат отстранени в близко бъдеще", заяви Корлъцян.
Междувременно управляващото мнозинство в Румъния
промени още веднъж правилата за провеждане на референдума
за отстраняване на президента Бъсеску. Така гласуването ще се състои в един-единствен ден - 29 юли, като избирателните секции ще бъдат отворени от 7 ч. до 23 ч.
Времето за гласуване на този референдум вече бе удължено един път от управляващото мнозинство.
Понта уточни, че програмата на избирателните секции е удължена поради факта, че е лято. Запитан какво мисли за тази промяна, отстраненият президент Траян Бъсеску каза: "Да го удължим, докато излезе, докогато искат те, така както е било направено през '46-'47 г., когато са се правели избори, докато излязат победители комунистите", съобщава още Медиафакс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!