П родължаваме да вярваме в нашето партньорство с Украйна, но не мога да се ангажирам с никакви конкретни очаквания от тук нататък.
Това заяви на пресконференция Мая Кочиянчич, говорител на върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Катрин Аштън.
В отговор на въпрос тя посочи, че ЕС очаква Украйна да бъде представена на предстоящата среща във Вилнюс, въпреки вчерашното решение на властите в Киев да преустановят подготовката за подписване на споразумение за асоцииране с ЕС.
Все още вярваме, че бъдещето на Украйна е тясно свързано с ЕС, разочаровани сме,
но това е тяхно суверенно решение, посочи Кочиянчич.
Попитана как ЕК се отнася към възможността за тристранни преговори между ЕС, Украйна и Русия, тя посочи, че засега Европейската служба за външно действие само взима за сведение подобна готовност.
Говорителката добави, че ЕС приканва Украйна да продължи да работи за изпълнение на условията за подписване на споразумението за асоцииране с ЕС. Сред тези изисквания са предприемането на значителни промени в областта на демокрацията, човешките права, върховенството на закона, борбата с корупцията, положението с бившия министър-председател Юлия Тимошенко.
Европейският комисар за разширяването Щефан Фюле заяви, че
не се е отказал напълно
от възможността за подписване на споразумение за асоцииране между Украйна и ЕС на срещата на върха във Вилнюс следващата седмица, предаде Ройтерс. Ако споразумението с Украйна не бъде подписано следващата седмица, то би могло да се подпише на срещата на върха ЕС-Украйна догодина, изрази надежда Фюле.
Украинският президент Виктор Янукович се е огънал пред заплахите на Русия за прекратяване на вноса от Украйна, ако Киев подпише споразумението за асоцииране с ЕС, заяви съветничка на литовския президент Далия Грибаускайте, цитирана от АФП. "Украйна не устоя на икономическия натиск и на изнудването", заяви пред агенцията Йовита Нелюпсиене, първи съветник на Грибаускайте за външната политика, като уточни, че самият Янукович е посочил тази причина в телефонен разговор с литовския президент през седмицата. "Имаше заплахи за ограничаване на вноса на украински стоки в Русия и най-вече на стоки от източната част на Украйна, където огромната индустрия осигурява работа на стотици хиляди работници", коментира Нелюпсиене.
Литва е ротационен председател на ЕС до края на годината и организира срещата на върха на ЕС и страните от Източното партньорство на 28 и 29 ноември във Вилнюс, където трябваше да бъде подписано споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна.
Полша, под чието ръководство като ротационен председател на ЕС през втората половина на 2011 г. беше подготвено европейско-украинското споразумение, също изрази разочарованието си от развитието на ситуацията, предаде ИТАР-ТАСС. "Полша, както и целият ЕС са разочаровани, че Украйна не се оказа готова да положи усилия за модернизация", каза външният министър Радослав Шикорски. В специално изявление той предупреди, че вчерашното решение на Киев може да доведе до "замразяване за неопределено време и на непоправими загуби в процеса на модернизация, реформи и демократизация, които са толкова необходими на Украйна".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!