Европейската комисия (ЕК) препоръча всеки, който се е почувствал засегнат от сайта (MeldpuntMiddenEnOostEuropeanen.nl) на холандската Партия на свободата, да се обърне към холандски съд.
Ако не останат недоволни отново, жалбоподателите може да се обърнат и към Съда по правата на човека в Страсбург. Това каза Матю Нюмън, говорител на еврокомисаря по правосъдието Вивиан Рединг.
Сайтът беше пуснат на 8 февруари и събира оплаквания от централно- източноевропейски имигранти. Няколко страни от региона вече реагираха бурно и окачествиха инициативата като ксенофобска и дискриминационна.
"ЕК не е жандарм (за опазването) на основните права", коментира Нюмън в отговор на въпрос дали сайтът не е в нарушение на Директивата срещу расизма и ксенофобията.
Всяка държава е отговорна за спазването на европейското право и комисията следи за това, но в случая още
не можем да установим нарушение и да предприемем наказателна процедура,
уточни Нюмън.
Сайтът не поставя страната в положение на нарушителка на европейското законодателство, заяви и говорителката на ЕК Пиа Хансен.
Комисията реагира "политически" след създаването на сайта и Рединг посочи още в петък, че той е в разрез с принципите на свободно придвижване в Европа, припомни Хансен.
ЕК обаче няма да отиде по-нататък
и нейният председател Жозе Барозу реши, че не е нужно да се разговаря с ръководителя на холандското правителство Марк Рюте. Страните от ЕС имат "солидно законодателство" и подстрекателството към расова омраза може да стане обект на (съдебно) преследване, добави говорителката, цитирана от АФП.
Миналата седмица Рединг прикани холандците да не следват призивите към нетърпимост, а ясно да заявят, че Европа е територия на свобода.
Вчера Нюмън заяви, че Европейската комисия (ЕК) не възнамерява да предприема действия срещу Холандия по повод сайта.
Председателят на Европейския парламент (ЕП) Мартин Шулц, обаче, обеща по-нататъшно разследване на случая.
Междувременно посланици и шарже д'афер в Холандия от 10 страни от Централна и Източна Европа, в това число България,
изказаха общ протест срещу сайта.
Приканваме холандското общество и неговите политически лидери да се дистанцират от тази достойна за съжаление инициатива, писаха в отворено писмо дипломатите на България, Чехия, Словакия, Словения, Литва, Латвия, Естония, Полша, Румъния и Унгария.
Да се визира по този начин група лица, живеещи в Холандия, е очевидно дискриминационно и унизително и като намерение, и като цел, се казва в писмото, цитирано от АФП.
"Очакваме от политическите лидери категорично осъждане на тази иницатива", заяви по телефона за агенцията унгарският посланик в Холандия Дюла Шумеги. Според него "вероятно би спомогнало за успокояване на духовете", ако правителството заеме "малко по-ясна" позиция по въпроса.
Въпреки призивите на многобройни холандски политически партии да направи изявление по въпроса, вчера премиерът Рюте заяви, че
правителството няма да заеме позиция,
като изтъкна, че сайтът е на една партия, а не на правителството, припомня агенцията.
Статистиката показва ясно, че нашите съграждани допринасят значително за холандския икономически растеж, заявиха дипломатите в писмото си. Истината е, че нашите граждани не заемат работните места на холандците. Доказано е извън всякакво съмнение, че мобилността на работната ръка е по принцип благоприятна за Холандия, подчертаха те.
"В нашите страни възприемаме Холандия като пример за свобода и толерантност. Очакваме от нейна страна да бъде на висотата на репутацията си", каза в заключение унгарският посланик, цитиран от АФП.
Водачът на Партия на свободата Герт Вилдерс нарече писмото на посланиците "хабене на хартия".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!