Европейската комисия не смята да взема страна в споровете между България и Македония за културно-историческото наследство и иска те да бъдат решени по пътя на двустранния диалог.
Това каза пред БНР Петер Стано, говорител на комисаря по разширяването Щефан Фюле, който коментира отношенията между София и Скопие и по-конкретно - излезлия преди дни филм "Трето полувреме".
"Ние няма да коментираме чувствата или интерпретациите на която и да е от страните. Ако този филм поставя въпроси, ако се докосва до чувствителни теми, ако създава проблеми в отношенията между двете страни, тогава от тях зависи да обсъдят тези проблеми и да ги преодолеят.
Тъй като в този случай говорим за филм, който пресъздава събития от Втората световна война, препоръчително е и историците да проведат задълбочени дебати по него.
Не е работа на ЕК обаче да съди или да казва чии интерпретации са верни и чии - грешни.
Ако филмът бъде оценен от литературната критика, от експертите и историците като проблематичен, ако създава проблеми между България и Македония, първото, което трябва да се направи, е двете страни заедно да потърсят решение", каза говорителят.
Според Стано, ако правна експертиза докаже, че филмът е проблемен, засегнатата страна може да предприеме съответните правни мерки и тогава Европейската комисия ще влезе в ролята си на пазител на европейските договори.
Отношенията със София са допълнителен проблем за властите в Скопие, коментира вчера еврокомисарят по разширяването на ЕС Щефан Фюле, само ден след като имаше срещи с македонския премиер Никола Груевски в Скопие.
На първо място искам да подчертая, че няма разлика по въпроса за отношенията със съседите - всички са важни за една страна-кандидат, която иска да се присъедини към ЕС, отбеляза еврокомисарят.
"Проблемът с Гърция е очевиден за всички - става въпрос за спора за името на републиката, който трябва да бъде решен.
В последно време обаче все по-често чувам и за сложността на отношенията с България. Чувам множество изявления на български представители, които говорят за проблемите между Скопие и София - тези въпроси трябва да бъдат решени от политиците на двете държави, които носят отговорността", добави той.
"Пътят в ЕС минава през добросъседски отношения...Ако искате да сте част от ЕС трябва да имате добри отношения с всички съседи", подчерта още Фюле пред радио "Свободна Европа".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!