Европейската комисия (ЕК) препоръчва българските власти да сведат най-късно до 2011 г. дефицита на консолидирания държавен бюджет под 3% от брутния вътрешен продукт (БВП) "по надежден и устойчив начин".
Българските власти трябва да повишат ефективността на държавните разходи, като въведат изцяло планираните структурни реформи в областта на държавната администрация, здравеопазването, образованието и пенсионната система, смята ЕК.
За тази цел, според ЕК, България трябва да положи необходимите усилия, за да избегне през 2010 г. допълнително нарастване на дефицита над планираните 3,8% от БВП.
Държавата трябва да осигури фискално подобрение от най-малко 0,75% от БВП през 2011 г. и да конкретизира и приложи мерките, необходими за постигане на корекцията на прекомерния дефицит до 2011 г.
България се приканва да подобри също управлението и прозрачността на бюджета, като засили контрола на разходите от страна на министерството на финансите, укрепи обвързващия характер на своята средносрочна бюджетна рамка и подобри наблюдението на изпълнението на бюджета в рамките на годината.
Властите трябва да докладват за постигнатия напредък в прилагането на тези препоръки в отделна глава, включена в предстоящите актуализации на конвергентната програма за страната до отмяната на процедурата при прекомерен дефицит.
България се приканва също да гарантира, че бюджетната консолидация ще се поддържа и след коригирането на прекомерния дефицит.
ЕК реши днес да започне процедура за прекомерен дефицит срещу България
Това става съгласно член 126, параграф 3 от Договора за Европейския съюз. Решението е взето въз основа на данните, представени от българските власти през април 2010 г. и потвърдени от Евростат за дефицит на консолидирания държавен бюджет от 3,9% от БВП през 2009 г., съобщи комисията.
В доклад по проблема е достигнато заключението, че макар брутният държавен дълг от 14,8% от БВП за 2009 г. да покрива критериите в Договора за Европейския съюз, не са спазени изискванията за държавния дефицит, тъй като през 2009 г. той не е бил близо до референтната стойност от 3% от БВП.
Европейската комисия отправя две препоръки до Съвета на Европейския съюз.
Първата е Съветът да вземе решение по случая, а втората - да излезе с препоръки към страната ни за коригиране на прекомерния дефицит.
Днешното решение ще бъде внесено в Съвета на икономическите и финансови министри (ЕКОФИН) на ЕС, който ще го обсъди другата седмица заедно с подобно решение по отношение на Великобритания.
След шест месеца ЕК и ЕКОФИН ще направят оценка на извършеното в България
с оглед на препоръките на комисията и на Съвета, заяви за БТА говорителят на еврокомисията Амадеу Алтафаж.
Според него днешното решение за България е трябвало да бъде взето по-рано, заедно със задействането на процедурата за прекомерен държавен дефицит за още 12 страни от Европейския съюз, но са се изчаквали допълнителни данни от българското правителство.
Миналата седмица комисарят по икономическите и валутни въпроси Оли Рен предупреди, че страните от ЕС, чийто бюджетен дефицит надхвърля 3-процентния праг, са застрашени от замразяване на плащания и отнемане на пари от кохезионните фондове, фонда за рибарство и субсидиите за селските стопани.
Ако не последват достатъчни мерки за намаляване на дефицита, замразените пари ще бъдат загубени завинаги, каза Оли Рен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!