Е вропейската комисия предприе наказателна процедура срещу Унгария заради университета на Джордж Сорос в Будапеща.
Процедурата засяга промените в национален закон за висшето образование, които вероятно ще доведат до затварянето на Централноевропейският университет.
Мерките вече доведоха до масови антиправителствени протести по улиците на унгарската столица.
Университет, финансиран от Сорос, разбуни Унгария
Орбан: Трябва да спрем Брюксел, не сме слуги
Той не отговаря на едно от основните условия, поставени в новия закон - да има кампус и в страната, където е регистриран, в САЩ.
Официалната обосновка на правителството на премиера Виктор Орбан е предотвратяването на издаване на съмнителни дипломи от регистрирани в чужбина университети.
Критиците на Орбан обаче виждат преки действия срещу американският милиардер от унгарски произход Джордж Сорос. Той стои зад създаването на ЦЕУ след демократичните промени в Унгария. Свързани със Сорос неправителствени организации също работят на територията на страната.
CEU president calls on Brussels for support against Hungarian PM https://t.co/8jtJUVLhkQ
— RFE/RL (@RFERL) April 26, 2017
Защитаваните от тях либерални идеи често се отличават от тези на управлението на Орбан.
"Сорос разруши живота на милиони европейци със своите финансови спекулации. Неговите организации искат да вкарват по един милион мигранти в ЕС на година. Отхвърляме това предложение", заяви Орбан в своя реч в Европарламента след оповестяването на наказателната процедура.
В последните дни Сорос също е бил в Брюксел за срещи с ръководството на ЕК, предаде БТА.
Освен закона за висшето образование, комисията "следи развитието" и на промените в условията за регистрации на неправителствени организации в Унгария.
We won't be fooled by you! It's not just #CEU. On press freedom, NGOs and refugees. We see what you are doing in #Hungary - @giannipittella pic.twitter.com/e2m4jBR76i
— S&D Group (@TheProgressives) April 26, 2017
Заместник-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс, че срещу Будапеща може да бъдат предприети още три наказателни процедури.
Правителството на Орбан често се оказва в конфронтация с официален Брюксел. Към този момент страната не изпълнява и споразумението за квото разпределение на 160 000 мигранти в държавите-членки.
"Унгария се е врекла в ЕС и това не подлежи на въпрос, но сме недоволни от ЕС и искаме да го променим", каза още Орбан пред евродепутатите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!