Експулсирането на роми от Франция е позорно и Европейският съюз може да предприеме дисциплинарни мерки срещу Париж.
Това заяви еврокомисарят по правосъдието на ЕС Вивиан Рединг в необичайно остро изказване.
Еврокомисарят заяви, че
Франция е подходила лицемерно спрямо ромите и европейските власти.
Тя подчерта, че в идните няколко седмици ще бъде заведено дело срещу страната.
"Това не е малко провинение в такава важна ситуации. След 11 години в комисията, мога да кажа и нещо повече: това е позор", заяви тя.
Еврокомисарят Вивиан Рединг припомни днес, че неотдавна двама френски министри са уверили нея и комисар Сесилия Малмстрьом (отговаряща за вътрешните работи), че предприеманите мерки срещу румънски и български роми не визират определена малцинствена общност и не нарушават европейските закони.
Вчера обаче във френската преса се появи правителствен документ, който напълно опровергава казаното от тях.
Документът с дата 5 август e писмо на министерството на вътрешните работи, адресирано до френски полицейски префекти, в което се казва, че
300 незаконни лагера трябва да бъдат разчистени до три месеца, като "приоритет са тези на ромите".
"Шокиращо е, че една част от френското правителство идва тук и казва едно, а друга част върши друго", коментира Вивиан Рединг.
В отговор Франция обяви, че е удивена от заплахите на Рединг.
"С удивление научихме за изявлението на Вивиан Рединг. Не мислим, че подобен вид коментари ще помогнат за подобряването на затрудненото положение на ромите, които са в центъра на нашето внимание", заяви говорителят на министерството на външните работи Бернар Валеро.
Ролята на ЕК като пазител на международните договори се затруднява много, ако не можем да се доверим на гаранциите, дадени от двама министри, посочи в изказването си Вивиан Рединг.
Европейската комисия е приела за сведение, че френското правителство е изтеглило документа, в който се визират изрично ромите и който комисията не е получила. На Франция се дава срок от няколко дни да даде обяснения.
Депортирането на повече от 1000 роми от Франция към България и Румъния вече бе разкритикувано от международната общност.
Експулсирането на роми започна в началото на август, след като френският президент Никола Саркози свърза съществуването на нелегални ромски лагери с престъпления като проституция и експлоатация на детски труд.
Мерките на ЕС срещу Франция могат да доведат до солидни глоби, коментира Би Би Си.
Френското правителство отрича екпулсирането да е направено на етнически принцип и твърди, че всеки случай е разглеждан поотделно.
Решението на еврокомисията за евентуални санкции срещу Франция ще излезе до две седмици. Франция е обвинена, че е нарушила европейските закони, които забраняват всякаква етническа дискриминация.
В същото време посланикът на Франция в София Етиен дьо Понсен заяви, че част от европейските фондове трябва да се използват за
подобряване на тежките условия, при които живеят ромите в България.
В лекция по повод приключването на дипломатическия му мандат в страната дипломатът напомни, че почти 700 000 роми живеят в България при много тежки битови условия, като част от тях нямат вода, електричество, а улиците в техните квартали са без пътна настилка.
Затова защо да няма в България министър или държавен секретар, който да се занимава с проблемите на ромската общност, посочи дипломатът.
Според него "ромската общност у нас е почти невидима за дипломатите", но той заяви, че за почти тригодишния си престой в България е имал много "спонтанни" срещи с български роми - в училища и в ромски квартали. За ромите в България се говори много, но се прави малко, каза Етиен дьо Понсен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!