Е К планира въвеждането на квоти за разпределение на мигранти според числеността на населението и брутния вътрешен продукт на страните в ЕС, като така държавите членки да бъдат принудени да „споделят бремето“ на мигрантския поток.
В сряда ЕК ще обсъди предложението на председателя на комисията Жан-Клод Юнкер за въвеждането на квотна система за преразпределение на бежанците и създаване на законни канали за приемането на икономически имигранти, съобщи говорителят на ЕК Наташа Берто.
Така наречената „задължителна солидарност“ по този въпрос бе отхвърлена през април от Европейския съвет, който препоръча доброволен подход за разселването на потърсилите убежище. По думите на Берто все още не е изяснена правната основа на планираните предложения, затова не може да се отговори дали някои държави от ЕС биха могли да използват правото да не приложат подобно ново изискване. Засега няма система за преразпределение на бежанците в ЕС, отбеляза тя.
Британският вестник „Гардиън“ отбелязва, че планираното разпределение на мигранти сред страните членки след кризата в Средиземно море може да изправи една срещу друга Германия (която подкрепя предложението) и Великобритания. Изданието припомня, че британското външно министерство е окачествило квотите като неприемливи за Обединеното кралство, а това тласка премиера Дейвид Камерън към курс на конфронтация с германския канцлер Ангела Меркел и други лидери от ЕС в момент, когато британският премиер започва опитите си за предоговоряне на отношенията на Великобритания с Брюксел преди обещания референдум за еврочленството на Лондон.
„Дейли телеграф“ цитира източник от ЕС, според когото
планът „на практика е обявяване на война“.
Вестникът отбелязва също, че мерките вероятно ще предизвикат дълбоко разделение в съюза и ще се натъкнат на твърда съпротива от правителствата, които искат системата за мигрантите да бъде на доброволен принцип.
Според „Дейли телеграф“ против плана са Великобритания, Словакия, Унгария и Ирландия.
Френският министър на вътрешните работи Бернар Казньов пък заяви, че Франция подкрепя плана за квотно разпределяне на кандидатите за убежище. В интервю за радио Ер Те Ел той се съгласи с виждането, че сегашната система несправедливо натоварва няколко страни.
Казньов също така призова Европа да изработи подход, при който да се прави разлика между икономическа имиграция и търсене на убежище.
По-рано днес белгийски медии цитираха председателя на групата на Алианса на либералите и демократите (АЛДЕ) в Европейския парламент Ги Верхофстат, според когото 80% от молбите за убежище в ЕС биват приемани от шест държави – Германия, Великобритания, Франция, Швеция, Италия и Белгия, други 15 страни също приемат бежанци, а 13 държави не правят нищо по този въпрос.
„Индипендънт“ допълва, че ЕС иска разрешение от Съвета за сигурност на ООН за
план за разполагане на бойни кораби и „използване на сила“ за възпиране на корабите, идващи от Либия.
Вестникът отбелязва, че одобрението на съвета за сигурност на ООН за тази мисия на ЕС далеч не е сигурно, като има съмнения дали може да бъде спечелена Москва, която все още е в тежко дипломатическо противопоставяне с ЕС заради Украйна. Според „Гардиън“ екипът на върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Федерика Могерини е уверен, че Русия може да бъде убедена да не налага вето.
„Ню Йорк таймс“ припомня, че Пекин и Москва са били критично настроени спрямо последната резолюция, разрешила военна интервенция в Либия през 2011 г., а според германския „Цайт“ Русия стриктно се противопоставя на операция за унищожаване на корабите.
„Милициите, контролиращи Триполи, обещаха да се изправят срещу всякакви действия на ЕС“, допълва „Индипендънт“. Против се е обявил и либийският постоянен представител в ООН, който според „Ню Йорк таймс“ представлява така нареченото правителство Тобрук-Байджи.
Днес на пресконференция генералният секретар на НАТО – Йенс Столтенберг, заяви, че
Алиансът няма роля в планирането на възможна военноморска операция в Средиземно море.
Човешките трагедии в Средиземноморието са свързани с миграцията и контрола на границите. ЕС пое инициативата да намери и приложи отговор, изцяло подкрепям тези усилия, както и консултациите с ООН за гласуването на мандат за действия в региона, добави той. Подкрепям усилията на ООН за намиране на мирно решение на конфликта в Либия с прекратяване на огъня и избирането на подкрепено от всички правителство. Готови сме да подкрепим либийското правителство за укрепването на службите за сигурност, когато обстановката го позволява, добави Столтенберг.
По неговите думи Алиансът би могъл да подкрепи местните власти в целия регион, за да укрепят своите въоръжени сили, свързани включително с контрола на миграцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!