Хърватия ще бъде готова да се присъедини към ЕС от 1 юли тази година, съобщи Европейската комисия в последния си доклад от наблюдението на страната.
Документът беше оповестен днес.
Според ЕК Хърватия е изпълнила десетте приоритетни
действия, посочени в предишния доклад през октомври миналата
година.
Държавата показа воля да отговори на останалите поети ангажименти преди датата на своето присъединяване, допълва комисията.
Този доклад е добра новина, коментира еврокомисарят по разширяването на ЕС Щефан Фюле.
Tой присъства на извънредно заседание на хърватското правителство днес в Загреб, на което представи доклада на ЕК.
По неговите думи Хърватия е работила здраво за изпълнение на реформите, с големи крачки.
Вие свършихте отлична работа. Уверен съм, че останалите страни от Западните Балкани скоро ще последват вашия пример, добави еврокомисарят.
Той отбелязва, че все още се очаква пълната ратификация на договора за присъединяване на Загреб от страна на всички държави в ЕС.
Фюле дава Хърватия за пример в процеса на разширяване на
ЕС. Той определя този пример като добър знак към останалите
страни от региона.
Изпълнителният орган на ЕС предупреждава обаче, че ще следи борбата с корупцията и с престъпността, предаде Ройтерс. В доклада се посочва, че правната рамка на Хърватия за борба с организираната престъпност и корупцията е адекватна, но някои промени в правната система не са напълно приложени на практика или се използват неохотно. Хърватия трябва да прилага по-строги наказания, за да възпира престъпността, пише още в доклада, като се допълва, че някои осъдени престъпници често получават само условни присъди.
Източник от ЕС заяви, че ЕК ще следи за корупцията в Хърватия, макар и блокът да е убеден, че страната се намира на прав път. "Смятаме, че самият процес е здрав и надежден и че процесът, започнал в Хърватия, е необратим", каза той. По думите му ситуацията в Хърватия се различава от тази в Румъния и България, чиито усилия за борба с корупцията и подобряване на върховенството на закона все още са под мониторинга на ЕК.
Както при Румъния и България, така и в случая на Хърватия тя няма автоматично да стане член и на шенгенското пространство, посочва още Ройтерс. Хърватите обаче ще могат да търсят работа в другите страни членки, освен ако те не решат да наложат ограничение за срок до седем години, както направиха през 2007 г.
Европейски представители отбелязват, че макар членките на ЕС да имат правото да поискат и за гражданите на Хърватия да бъдат наложени подобен тип ограничения, досега никоя страна не е поставила такова искане.
Докладът на Европейската комисия ще бъде представен на страните от ЕС за одобрение, както и пред Европейския парламент, който ще обсъди присъединяването на Хърватия на 18 април.
От 27-те членове на ЕС пет все още не са ратифицирали присъединяването на Хърватия, в т.ч. Словения, която постави като условие за това уреждането на дългогодишен банков спор, посочва ДПА. Двете страни се договориха по въпроса по-рано този месец. Очаква се процесът на ратификация от петте оставащи членове на ЕС да приключи до юли.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!