Европейската комисия (ЕК) препоръча изключването на България от списък на държавите, изправени пред заплаха от санкции, след като страната е върнала дефицита си под определения от ЕС праг от 3% от Брутния вътрешен продукт (БВП).
Комисията съобщи, че процедурите за прекомерен дефицит срещу България и Германия могат да бъдат прекратени, след като България намали дефицита си на 2,1%, а Германия на 1,0% през 2011 г., доста под определения от ЕК праг 3% от БВП.
"Комисията стигна до заключението, че
коригирането на прекомерния дефицит на тези страни е гарантирано",
съобщи изпълнителният орган на ЕС в комюнике, отбелязвайки, че те ще "останат трайно под 3,0%".
Европейската комисия съобщи, че очаква дефицитът на Германия да намалее до 0,9% през 2012 г. и до 0,7% през 2013 г., а на България да се понижи съответно до 1,9% и до 1,7%.
Ако бъде подкрепена от лидерите на Европейския съюз в края на юни, препоръката ще остави 21 от 27-те държави членки на ЕС под наказателни процедури за прекомерен дефицит, включително Франция, Италия, Испания и Великобритания.
Само Естония, Финландия, Люксембург и Швеция са страните, които избягват процедурата за прекомерен дефицит.
В края на миналата година ЕС втвърди правилата за борба с дефицита и дълга, като улесни налагането на санкции на държави, които системно не успяват да ограничат разходите си.
В същото време от Франкфурт Европейската централна банка (ЕЦБ) съобщи, че
България все още не е готова за еврозоната.
"Нито една от осемте европейски страни, които могат да претендират за влизане в еврозоната, сред които и България, все още не отговаря на всички необходими икономически и юридически критерии", се казва в доклад на ЕЦБ.
Докладът анализира напредъка, осъществен от осемте държави членки на ЕС, които след време трябва да влязат във валутния съюз - България, Чехия, Латвия, Литва, Унгария, Полша, Румъния и Швеция.
Както е известно, две страни от ЕС - Дания и Великобритания, не желаят да са част от еврозоната.
Сред анализираните критерии е равнището на инфлацията. Само три държави - България, Чехия и Швеция - отговарят на този критерий. В другите страни "въпреки сравнително слабата икономическа среда" инфлацията е доста над "препоръчаната стойност".
Всички страни с изключение на Швеция имат прекомерен бюджетен дефицит в средносрочен план (над 3% от БВП), уточнява Европейската централна банка. За сметка на това всички страни с изключение на Унгария имат държавен дълг под 60% от БВП, който е друг ключов критерий.
Освен това във всяка една от изследваните страни се констатира липса на необходимите "юридически условия", т.е. пълна независимост на Централната банка. Във всички страни без Литва "съществуват несъвместимости относно забраната за монетарното финансиране", т.е. забраната за централните банки да захранват държавните каси, допълва ЕЦБ.
В заключение банката отбелязва, че сближаването е отбелязало напредък спрямо предишния доклад от май 2010 г., но не е пълно. Сега въпросът е дали тези страни ще имат желание да се присъединят към изпадналата в криза еврозона. Обикновено това е задължително, след като критериите бъдат изпълнени, но ЕЦБ даде да се разбере, че те може "да поискат да се изчака".
Литва и Латвия са единствените две държави, които участват във Валутния механизъм II (ERM II), който определя рамката на сътрудничество в областта на валутната политика между еврозоната и страните от ЕС, които се готвят да въведат еврото.
Повече икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!