В одата за къпане по европейските плажове през 2013 година е била с високо качество - над 95 процента от местата за къпане са отговаряли на минималните изисквания. В България 66 процента от проверените места за къпане са били с отлично качество на водата, а 1 процент (само един обект) - с лошо.
Това са данните от публикуван днес доклад на Европейската агенция за околна среда (ЕАОС).
Заедно с доклада агенцията публикува интерактивна карта, показваща резултатите на всяко едно от местата за къпане през 2013 година.
(Вижте тук интерактивната карта и качеството на водата по различните български плажове)
В годишния доклад за качеството на водите за къпане на ЕАОС се проследява качеството на водата в 22 000 зони за къпане в целия ЕС, Швейцария и за първи път Албания, уточнява ЕК в съобщението си.
Данните показват, че крайбрежните води са с малко по-добро качество от водите в реки и езера във вътрешността на континента.
Всички места за къпане в Кипър и Люксембург са били с "отлично" качество. След тези страни се нареждат Малта (99 процента отлични), Хърватия (95 процента) и Гърция (93 процента).
На другия край на скалата, държавите от ЕС с най-висок процент обекти с "лошо" качество на водите са Естония (6 процента), Холандия (5 процента), Белгия (4 процента), Франция (3 процента), Испания (3 процента) и Ирландия (3 процента).
Местните органи следят пробите от местните плажове, които събират през пролетта и през целия летен сезон. Водите за къпане могат да бъдат оценени като "отлични", "добри", "задоволителни" или "лоши".
Оценките се основават върху равнищата на два вида бактерии, които посочват замърсяване от отпадни води или от добитък. Тези бактерии могат да причинят повръщане и разстройство, ако бъдат погълнати.
Оценките на водите за къпане не вземат под внимание отпадъците, замърсяването и други аспекти, вредящи на околната среда. Макар повечето от местата за къпане да са достатъчно чисти за човека, много от екосистемите в европейските водни обекти са в тревожно състояние.
Това е очевидно в европейските морета - според неотдавнашна оценка морските екосистеми в Европа са застрашени от изменението на климата, замърсяването, прекомерния риболов и повишаването на киселинното съдържание на водите. Тенденцията е влиянието на много от тези фактори да се засилва.
Води за къпане - основни заключения
Над 95 процента от местата за къпане отговарят на минималните изисквания, а 83 процента - на по-строгите изисквания за "отлично" качество. Само 2 процента са с лошо качество.
Делът на зоните, издържали минималните изисквания през 2013 година, е в общи линии същият като през 2012 година.
Делът на "отличните" зони се е увеличил от 79 процента през 2012 година на 83 процента през 2013 година.
Водата на морските плажове е с малко по-високо качество – 85 процента от тях са отлични. Всички морски плажове в Словения и Кипър са с отлично качество.
Във вътрешността на континента качеството е малко под средното равнище. Люксембург е единствената държава, получила "отличен" за всички свои вътрешни зони за къпане, а Дания е втора с 94 процента отлични плажове. В Германия 92 процента от близо 2000 вътрешни зони за къпане са с отлична оценка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!