Е дно от първите предизвикателства, с които ще се сблъска едва встъпилият в длъжност президент Серджо Матарела, са разноските по поддръжката на двореца "Куиринале", завещан му от историята като официална резиденция на държавния глава на Италия.
"Куиринале" е разположен на площ от 110 500 квадратни метра и има 1200 помещения с различно предназначение. Той е шестият по размери дворец в света и най-пространната резиденция на държавен глава. За сравнение, целият комплекс на Белия дом във Вашингтон е 20 пъти по-малък от римския дворец.
Освен със своите размери и внушителна архитектура "Куиринале" е прочут с уникалните си колекции от произведения на изкуството от различни епохи - картини, гоблени, скулптури, каляски, мебели, порцелан и часовници. Една част от двореца се отваря за посетители всеки неделен ден, с изключение на официалните празници и на летния ваканционен период, като цената на входния билет е 10 евро, намалена на 5 евро за възрастовата група 18-25 години, а входът е безплатен за по-младите от 18 и за навършилите 65 години.
Интересът е огромен, но събраните средства далеч не могат да покрият разноските за поддръжката на двореца.
Въпреки политиката на пестеливост, водена от предишния президент Джорджо Наполитано, "Куиринале" сега струва близо 237 милиона евро годишно, което е значително повече от Елисейския дворец в Париж - 110 милиона, и Бъкингамския дворец в Лондон - 60 милиона евро.
В бюджета на римския дворец за тази година са предвидени 15 милиона евро за покупка на стоки и услуги. Годишната сметка за електрическа енергия се очаква да бъде около 1 милион и 730 хиляди евро, за вода - 420 хиляди, за природен газ и други горива за отопление - 750 хиляди, а платеният вече данък за телевизорите е 15 хиляди евро.
Най-голямото перо в бюджета на двореца "Куиринале" са разноските за персонала от 1636 души, за който отиват 113 милиона и 803 хиляди евро, от тях 92,1 милиона за пенсионираните служители.
В условията на криза икономиите са неизбежни и италианците очакват с надежда да бъде даден пример "от високо". Президентът Серджо Матарела е известен със спартанския си начин на живот и дори не притежава собствено жилище в Рим. Той сигурно няма да се поколебае да продължи политиката на пестеливост, но задачата е деликатна и с неизбежни социални последици.
Дворецът "Куиринале" се издига върху едноименния хълм в Рим. През 4-и век пр. Хр. там е бил построен храм на древноримското божество Куирин (на латински Куиринус, с италиански вариант Куирино, дал наименованието на хълма), почитан като покровител на курията - термин, с който в зараждането на римската монархия се е обозначавало едновременно племенното устройство на обществото и мястото, където всяко племе се е събирало, за да обсъжда държавните дела.
В Средновековието там са били разположени имения на благородници и кардинали.
През 1583 година папа Грегорий Тринадесети започва градежа на дворец, който в началото на 17-и век се превръща в официална резиденция на предстоятеля на Римокатолическата църква, който е и владетел на Папската държава.
След падането на Рим през 1870 година, което бележи окончателното обединение на Италия, дворецът е неизменно официална резиденция на държавния глава -
най-напред на кралете, а от 1946 година на президентите на републиката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!