На 9 май 1950 г. Робер Шуман, министър на външните работи на Франция, прочита декларация (Declaration of 9 May 1950), с която призовава Франция, Германия и другите европейски страни да обединят производството си на въглища и стомана като "първа стъпка към Европейска федерация".
Страните, към които се обръща Шуман, са участвали в унищожителен военен конфликт помежду си.
Пет години след края на Втората световна война, Европа е разрушена не само физически, разрушена е икономиката, разрушена е вярата на хората в бъдещето.
Политици, съветвани от икономисти, осъзнават, че ако искат просперитет, мир и благоденствие на континента, трябва да преодолеят наследеното съперничество между отделните страни.
Всъщност идеята дошла от икономическия съветник Жан Моне, който предложил на Робер Шуман и германския канцлер Конрад Аденауер амбициозен план: създаване на наднационална европейска институция, която да отговаря за управлението на отрасъла за въглища и стомана.
Идеята за обединяване в Европа на двете ключови индустрии, чрез които се развива оръжейната индустрия, предполагала създаване на гаранция за мир на континента.
Предложението, обявено от Франция, се приело с готовност от Германия, Италия, Холандия, Белгия и Люксембург и през април 1951 г. те подписали договора, с който се учредява първата европейска общност - Европейска общност за въглищата и стоманата (ЕОВС).
Декларацията от 9 май 1950 г. остава в историята с името на Шуман, а той е определян като един от бащите на обединена Европа.
През 1985 г. ръководителите на страните от Европейския съюз, на свое заседание в Милано, решават 9 май да бъде честван като Ден на Европа.
От тогава до днес
този ден символизира стремежа към единство, мир и просперитет
на Стария континент.
Денят на Европа е повод за празнични изяви във всички европейски държави. Това е още един начин хората от различни нации да се чувстват обединени европейци.
Датата става символ на Обединена Европа наред със синьото знаме със златни звезди, Одата на радостта от Деветата симфония на Бетовен по текст на Фридрих Шилер и единната валута - еврото.
В България официално отбелязваме Деня на Европа от 2005 г., когато Министерският съвет приема специално постановление.
Довечера предстои концерт на открито - на пл. „Св. Александър Невски", посветен на Деня на Европа. Началото е 18.30 ч. На сцената ще бъдат група "Акага", Графа, Мариана Попова, Сантра и Кристо, музикалните идоли Нора, Деница, Тома и Теодор, детския хор на СМУ „Любомир Пипков", камерен ансамбъл „Софийски солисти".
Робер Шуман е роден на 29 юни 1886 г. в квартал Клаузен на град Люксембург.
Той е бил министър на финансите на Франция (24 юни 1946 - 24 ноември 1947), министър-председател (24 ноември 1947- 26 юли 1948 и 5 септември 1948 - 7 септември 1948), министър на външните работи(26 юли 1948 - 8 януари 1953).
Умира през септември 1963 във френското градче Си Шазел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!