Малко вероятно е на 9 декември страните от ЕС да се споразумеят единодушно по предложението на Германия и Франция за ограничени промени в европейските договори, с които да се даде отпор на дълговата криза в еврозоната.
Това заяви българският министър на финансите Симеон Дянков в интервю за "Дау Джоунс нюзуайър".
По думите му обаче е вероятно 17-те страни членки на еврозоната плюс няколко други страни от ЕС да подпишат споразумение за по-задълбочена координация на икономическите политики, контрол на бюджетите им от европейски представители и стриктни ограничения на дълговете и дефицитите.
"България подкрепя стопроцентово предложението... всъщност, ние вече приехме промени в законодателството в съответствие с критериите от Маастрихт и съветваме всяка страна от ЕС да направи същото възможно най-бързо", изтъква Дянков.
"Според нас трябва да има промени на договорите в крайна сметка, но това не е необходимо незабавно - можем да започнем с двустранни споразумения".
По думите на Дянков колкото по-бързо се случат промените, толкова по-добре.
Високопоставен германски представител посочи вчера пред "Дау Джоунс", че Берлин е по-песимистично настроен, отколкото миналата седмица за промени в договорите на ЕС.
Европейските лидери се събират днес в Брюксел на работна вечеря и срещата им ще продължи утре.
В началото на седмицата Франция и Германия представиха предложения за подобряване на рамката на европейския валутен съюз.
Двете най-големи страни от ЕС настояват за промени в договорите във формат, обхващащ 27-те страни членки, а ако това не стане, поне между страните от еврозоната, с цел по-тясно координиране на бюджетите.
България, която намали разходите си и скоро трябва да приеме промени в конституцията за ограничаване на бюджетния дефицит до 2% от брутния вътрешен продукт, е голям привърженик на бюджетната дисциплина и координираните национални бюджети, отбелязва "Дау Джоунс".
"Веднага бихме се класирали в една група от страни с по-стриктен бюджет", посочи Дянков в интервюто.
"До известна степен, особено за Германия, е добре да има страни извън еврозоната, които се класират. Бюджетът ни всъщност е по-предпазлив, отколкото вероятно ще наложат правилата", добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!