Стотици хиляди хора стават жертва на трафик в ЕС всяка година. Жени и мъже, момичета и момчета в уязвимо положение са обект на търговия с цел сексуална експлоатация или принудителен труд, отстраняване на органи, просия, принудително подчинение в домашни условия, принудителен брак, незаконно осиновяване и други форми на експлоатация, отчете Европейската комисия.
По последни оценки на Международната организация на труда (МОТ) броят
на жертвите на принудителен труд, включително сексуална експлоатация,
възлиза на 20,9 млн. в целия свят. От тях 5,5 млн. са деца. По данни на
Европол
децата, които са принудени да извършват престъпни дейности като организирана просия и кражби от магазини, се търгуват като стоки с цена
от 20 хил. евро.
Според оценките броят на жертвите на принудителен труд в развитите икономики (САЩ, Канада, Австралия, Япония, Норвегия и държавите от ЕС) възлиза на около 1,5 млн. души, което представлява 7% от общия брой на жертвите на престъпления по света. Трафикът на хора носи печалби, възлизащи на повече от 25 млрд. евро годишно в полза на международните престъпни организации по света. Макар че много жертви идват от страни извън ЕС, вътрешният трафик (т.е. граждани на ЕС, които стават жертва на трафик в рамките на Общността) изглежда нараства, отбелязва ЕК.
Предварителните данни, събрани от държавите в ЕС, показват, че
три четвърти от жертвите на трафик в ЕС са подложени на
сексуална експлоатация
(76 на сто през 2010 г.). Останалата част от жертвите са обект на трудова експлоатация (14 на сто), просия (3%) и принудително подчинение в домашни условия (1%).
От гледна точка на пола, жените и момичетата са основните жертви на трафика на хора. Жертвите от женски пол са 79% (12 на сто от които са момичета), а мъжете са 21% (3% момчета) от жертвите в периода 2008 г.-2010 г. Броят на осъдителните присъди за трафик на хора е намалял от около 1500 през 2008 г. на 1250 през 2010 г.
Затова ЕК предложи днес
40 мерки към стратегията на ЕС за борбата с трафика на хора.
Приетата днес стратегия за периода 2012-2016 г. цели премахването на това явление. Предложените мерки включват изграждането на национални правоприлагащи звена, специализирани в борбата с трафика на хора, както и създаването на съвместни европейски екипи за разследване, които да работят по случаи на трансграничен трафик.
Робството все още не е останало само в учебниците по история,
коментира еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом. Основната цел на нашите действия е да се гарантира, че жертвите ще получат подкрепа, а трафикантите ще бъдат изправени пред съда, допълва тя.
Новата европейска стратегия включва предотвратяване, защита и подкрепа за жертвите, както и изправяне пред съда на трафикантите. Документът определя пет приоритета и очертава инициативи за всеки един от тях.
Предвижда се създаване на Европейска бизнес коалиция за подобряване на сътрудничеството между предприятията и заинтересованите страни в разглежданата област, както и оказването на подкрепа за изследователски проекти, изучаващи интернет и социалните мрежи като все по-популярни инструменти за набиране на жертви от страна на трафикантите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!