Б ританският премиер Дейвид Камерън финализира състава на кабинета си и представи пред депутатите от консервативната партия приоритетите на втория си премиерски мандат.
Първи сред тях е предоговаряне на мястото на Великобритания в ЕС, отбелязва АФП.
Четири дни след неочакваната си победа на парламентарните избори, консервативният лидер приключи със съставянето на правителство, като спази принципа за приемственост, увеличи броя на жените в кабинета и на евроскептиците от партията си.
Още след изборите Камерън прояви воля за приемственост, като остави на постовете им четири от водещите министри - Джордж Озбърн на финансите, Тереза Мей на вътрешните работи, Филип Хамънд на външните работи и Майкъл Фалън на отбраната.
Някои други номинации бях обявени през уикенда, сред които тази на Майкъл Гоув, който става министър на правосъдието, на Ники Морган, който запазва поста на министър на образованието, и на евроскептика Марк Харпър, който става шеф на парламентарното мнозинство на консерваторите и е натоварен да се грижи за партийната дисциплина при гласуванията в парламента.
Преди да се срещне днес с новите депутати консерватори в парламента,
Камерън обяви още десетина допълнителни номинации
Сред тях са тези на дамите Амбър Ръд, начело на министерството на енергетиката и климатичните промени, и на Прити Пател, която става държавен министър в министерството на труда и пенсиите.
Саджид Джавид беше назначен за министър на бизнеса, а Иън Дънкан Смит остава на поста министър на труда и пенсиите.
Ексцентричният кмет на Лондон Борис Джонсън, който има амбициите един ден да оглави Консервативната партия, не получи министерски пост, но все пак и за него имаше "утешителна награда". Той получава правото да присъства на заседанията на политическия кабинет на Камерън. Това означава, че той ще присъства на някои заседания на министерския съвет, провеждащи се и с участието на малцина политици, които не са министри.
Камерън има крехко мнозинство в парламента (331 от общо 650 депутати). Той трябва да обръща особено внимание на връзките с депутатите си и по-специално с евроскептичното крило в партията си, което е нетърпеливо "да приключи с Брюксел" и не би погледнало с лошо око на излизането на Великобритания от блока, отбелязва АФП.
На срещата с новите консервативни депутати в парламента Камерън е подчертал значимостта на единството им в идните пет години, разкрива неназован евроскептичен депутат консерватор пред АФП на излизане от срещата. Медии твърдяха, че Камерън искал да заяви пред депутатите си, че Великобритания има намерение да поднови връзките си с Европа и да се увери, че ще получи по-добро споразумение за британците, припомня Франс прес.
Дейвид Камерън иска на първо време да се опита да предоговори условията на британското членство в ЕС, като например да получи правото на вето по решения, за които Великобритания би могла да смята, че ще накърнят нейните национални интереси. Премиерът иска също така да ограничи притока на европейски имигранти, като въведе условия, при които те да получават някои социални осигуровки.
Британските гласоподаватели нанесоха тежък удар не само на Лейбъристката партия, а и на
социолозите, които предсказаха много по-различен резултат
Той се оказа пълен шок за всички, след като от месеци проучванията на общественото мнение показваха, че двете големи партии са с почти еднаква подкрепа. Някои социолози признаха, че някъде сериозно са сбъркали, но все още не са наясно къде.
"Изборните резултати повдигат сериозни въпроси за всички социолози. Ще преразгледаме методите си и подканихме Британския съвет на социологическите агенции да го направи", заяви в "Туитър" "Популус", една от главните фирми за проучване на общественото мнение.
Други агенции, като "Сървейшън" и "КомРес", защитиха работата си, изтъквайки, че са се оказали прави за възхода на Шотландската национална партия, рязката загуба на позиции на Либералните демократи и голямото увеличаване на процента на гласовете, дадени за антиевропейската Партия за независимост на Обединеното кралство (ЮКИП).
Почти всички прогнози бяха, че Консервативната и Лейбъристката партия са на едно равнище с разлика от един-два пункта - с около 32 или 33 на сто от гласовете. Всъщност консерваторите спечелиха около 37 на сто, а Лейбъристката партия спечели около 31 на сто.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!