Д ания ще участва със седем изтребителя „Ф-16“ във военновъздушните операции срещу ислямистите в Ирак, обяви датският премиер Хеле Торнинг-Шмит, цитирана от Ройтерс и ДПА.
На пресконференция в Копенхаген тя каза, че вчера е получила официално искане от Вашингтон Дания да се включи в оглавяваната от САЩ коалиция срещу „Ислямска държава“ (ИД, преди „Ислямска държава в Ирак и Леванта“, ИДИЛ.
По думите ѝ правителството е в готовност „бързо да изпрати седем изтребителя „Ф-16“, но решението за това трябва да бъде одобрено от парламента идната седмица“.
Торнинг-Шмит уточни, че
става дума за участие в бойни действия само над Ирак, но не и над Сирия.
Тя отбеляза, че в Копенхаген обсъждат искането да изпратят датски инструктори за военно обучение на иракски кюрди.
АП припомня, че във Великобритания и Белгия днес обсъждат дали да се включат в коалицията.
Британският премиер Дейвид Камерън вече заяви, че ако бъде одобрена от британския парламент,
интервенцията на Великобритания в Ирак ще продължи години,
предаде АФП. „Мисията няма да отнеме месеци, а години, но аз смятам, че ние трябва да се подготвим за този ангажимент“, каза Камерън пред Камарата на общините, която свика на извънредно заседание, за да гласува присъединяването на Лондон към коалицията срещу ИД.
Заплашени ли са британските граждани? Отговорът е „да“, отбеляза пред парламента премиерът, цитиран от Ройтерс. „Това не е заплаха в другия край на света. Ако не я обуздаем, ще се сблъскаме с халифат на терористи край бреговете на Средиземно море, граничещ със страна членка на НАТО, с ясно изразено и доказано намерение да атакува страната и народа ни“, подчерта Камерън.
Междувременно пресслужбата на министерството на отбраната на Норвегия съобщи, че
петима офицери от генщаба на норвежките въоръжени сили ще се включат в планирането на операциите срещу ИД в Ирак.
Правителственото решение за първия принос на Норвегия в коалицията срещу радикалната групировка е било одобрено от крал Харалд V на състояло се днес заседание на държавния съвет на кралството. Участието на норвежки военни в коалицията ще позволи на правителството да прецени необходимостта от евентуален по-голям военен принос на Норвегия в борбата с ИД, се казва в съобщението на министерството.
В него се подчертава, че норвежките пратеници няма да се занимават с планиране на операции извън Ирак.
Мисията на норвежките щабни офицери е разчетена за 12 месеца. Очаква се в близките дни те да пристигнат в щаба на международната коалицията в Тампа, Флорида.
Турският премиер Ахмет Давутоглу пък заяви, че
Турция подкрепя военен вариант на решение на проблема с действията на бойците от ИД, ако такъв подход може да осигури мир и стабилност в района.
На заседание на регионалните ръководители на управляващата „Партия на справедливостта и развитието“ той посочи, че участието на Турция зависи от определени условия. Той не изключи вариант Анкара да подкрепи и някои „полумерки за удовлетворяване на общественото мнение“, но добави, че тя предварително ще ги прецени внимателно.
Давутоглу съобщи също, че броят на сирийските бежанци от кюрдския регион на град Кобане, намерили убежище в Турция, е достигнал над 160 хил. души и увери, че Анкара ще държи границата отворена.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!