След повече от 12 часа дебати министрите на финансите на страните от еврозоната и представители на Международния валутен фонд (МВФ) постигнаха споразумение
дългът на Гърция да бъде намален с 40 млрд. долара - до 124% от БВП на страната -
до 2020 г. чрез поредица от стъпки, предаде Ройтерс. Първоначалната цел бе дългът да бъде намален до 120 на сто от БВП.
Одобрено бе и решение на Гърция да бъдат отпуснати още в началото на декември общо 43,7 млрд. евро - общата сума на три транша, най-големият от които - 31,2 млрд. евро, е блокиран още от пролетта, посочва Франс прес, като се позова на изявление на председателя на еврогрупата Жан-Клод Юнкер на пресконференция.
След края на преговорите управителят на Европейската централна банка Марио Драги заяви пред журналисти, че приветства решението, постигнато от финансовите министри на страните от еврозоната.
Това решение определено ще намали несигурността и ще засили доверието в Европа и в Гърция, подчерта той.
Еврокомисарят по въпросите на икономиката Оли Рен подчерта, че
"това е тест за всички нас, на който ние не можем да си позволим да се провалим"
"Тук не става дума само за пари. Това е обещание за по-добро бъдеще на гърците и на еврото като цяло... Признавам, че това бяха изключително трудни преговори", подчерта той.
Гърция отново излезе на пътя към поддържането на контролируем размер на дълга, подчерта и генералният директор на МВФ Кристин Лагард.
Средствата ще бъдат използвани за рекапитализация на гръцки банки и ще даде на правителството възможност през декември да изплати заплати, пенсии и задължения към доставчици.
С цел да се намали брутният дълг на Гърция, министрите се договориха да
намалят лихвата върху заеми, отпуснати на Атина
В допълнение към това ЕЦБ ще върне на Гърция 11 млрд. евро, което е равно на печалбата на банката от изкупуване на гръцки държавни облигации на вторичния пазар.
Договорено бе и да бъде оказана помощ на Гърция да започне да изкупува обратно свои облигации от частни инвеститори при очаквана цена от 35% от номинала, предаде Ройтерс.
Засега не се предвижда опрощаване на част от гръцкия дълг,
посочва Ройтерс.
Според управителя на германската централна банка Йенс Вайдман, Гърция може да се надява на намаляване на дълга към страните от еврозоната след няколко години, ако междувременно изпълнява стриктно всички договорени реформи.
Гръцкият премиер Андонис Самарас приветства тази нощ споразумението за гръцкия дълг.
"Всичко тръгва на добре. Всички гърци, всички ние се борихме за това решение и от утре за нас, гърците, започва един нов ден", заявил Самарас във връзка с решението да бъде намален гръцкият дълг и на страната да бъде отпусната спешна финансова помощ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!