Г ърция проявява интерес към проучване на инвестиционни инициативи с цел изграждане на тръбопровод от границата с Турция, заяви гръцкият премиер Алексис Ципрас след разговор с руския президент Владимир Путин в Москва, предаде ТАСС.
„Обърнах внимание на руския президент, че Гърция проявява интерес към проучване на възможностите за инвестиционни инициативи с цел изграждане на гръцки тръбопровод от гръцко-турската граница на гръцка територия, за покриване на енергийните нужди на нашата страна, както и с цел енергийна сигурност, спазвайки както гръцкото законодателство, така и това на ЕС“, каза Ципрас.
Путин посочи, че с Ципрас са обсъдили възможно участие на Гърция в проекта „Турски поток“, но
решенията зависят от технически детайли,
съобщава Ройтерс. Путин добави, че проектът може да носи на Гърция „милиони евро“ всяка година и че западните кредитори на Атина също ще имат полза, ако гръцката икономика се подобри в резултат на по-тясното сътрудничество между Гърция и Русия.
Ципрас заяви още, че
пътят на санкциите е порочен и трябва да се изостави,
предаде ТАСС. „За да се преодолее тази дълбока криза (в Украйна), трябва да се изостави порочният кръг на санкции“, каза Ципрас. По думите му важно е да се осигури мир и стабилност в Украйна и всички страни да подкрепят изпълнението на споразуменията от Минск.
Гърция не се е обръщала към Руската федерация с искане за финансова помощ, но
Русия може да предостави кредити за големи съвместни проекти в бъдеще,
заяви от своя страна Путин, цитиран от Ройтерс. Той посочи, че подобен проект може да бъде планираният „Турски поток“, но добави, че евентуално решение за включването на Гърция ще зависи от желанието за участие на Атина.
„Ако ние, например, осъществим някой голям проект, който ще донесе приходи на Гърция, това означава, че с тези приходи може да се извърши и погасяване на тези кредити, за които днес споменахме“, отбеляза Путин. „Значи става дума не за помощ, а за сътрудничество, в това число и във финансовата сфера, във връзка с конкретни крупни проекти“, добави руският президент.
Путин каза също, че
Русия проявява интерес към участие в търгове по приватизация,
ако Гърция проведе такива, и се надява, че руските компании няма да бъдат пренебрегнати в надпреварата с други възможни купувачи, предаде Ройтерс. Руският президент посочи, че Москва проявява интерес към инвестиции в Гърция, преди всичко в инфраструктурата – пристанища, летища, тръбопроводи.
По думите му Русия е готова да продължи да работи и по-нататък в сферата на енергетиката, доставката на енергийни ресурси и промишлеността, съобщава агенция ТАСС.
Руският президент също така заяви, че
трябва да се сложи край на спекулациите, че Москва се опитва да подкопае единството на ЕС
по отношение на санкциите срещу Русия чрез засилване на икономическото сътрудничество със затъналата в дългове Гърция. „Искам да ви уверя, че не целим да използваме каквито и да е ситуации в рамките на ЕС, за да подобрим отношенията си с ЕС като цяло. Искаме са работим с цяла обединена Европа“, подчерта Путин.
След срещата си в Москва Путин и Ципрас подписаха и съвместна декларация по повод 70 години от победата над фашизма през Втората световна война, в която
призоваха другите страни да се въздържат от прилагането на сила и заплахи в международните отношения и от действия, насочени срещу териториалната цялост или политическата независимост на друга държава.
Спорното посещение на Ципрас в Москва се случва в критичен момент за Гърция, когато правителството се състезава с времето за постигането на спасително споразумение с международните кредитори до края на април, тъй като страната се опитва да спази крайните срокове за погасяването на заемите си, коментира ДПА.
Гърция има дългогодишни връзки с Русия и аз съм тук, за да подновя тези отношения, заяви Ципрас в началото на срещата си с руския президент. Путин се съгласи, като добави, че очаква срещата да помогне за намирането на решение на въпроса за възстановяване на предишния темп на растеж на стокообмена между двете страни, намалял през миналата година с 40%.
По-рано днес руският министър на икономическото развитие Алексей Улюкаев каза, че въпросът за смекчаване на ембаргото върху вноса на храни от Гърция ще бъде разгледан подробно на срещата между премиерите на Русия и Гърция утре.
Междувременно говорителят на Европейската комисия Маргаритис Схинас омаловажи безпокойствата във връзка с посещението на Ципрас в Москва и каза, че
Гърция е част от „семейството“ на Европейския съюз и споделя позицията на Съюза
по отношение на икономическите санкции, наложени на Русия заради ролята ѝ в Украйна. „Всички членове на семейството не пътуват непременно до едни и същи места, но всички те са членове на семейството и имат една и съща гледна точка за света“, отбеляза Схинас. По въпроса за санкциите Схинас заяви, че „засега всички ние сме единни“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!