Ка ато беше разкрито, че кодовото име, с което тайните служби наричат президента Барак Обама, е Ренегат, а това на съпругата му Мишел - Ренесанс, имената изглеждаха идеални за първата двойка, дошла във Вашингтон с амбициите да раздвижи нещата.
Над една година след като започна мандатът на администрацията на Обама, здравеопазването все още не е реформирано, банките на Уолстрийт продължават да плащат огромни бонуси, затворът в Гуантанамо все още действа, а надеждите се превръщат в разочарование.
Политиката на ангажиране на Обама не донесе напредък в Близкия изток или Иран; войната в Афганистан
продължава да струва скъпо в животи и долари;
а най-обилният сняг във Вашингтон за последните 90 години изглежда затрупа всякакви надежди за законодателство, отнасящо се до климатичните промени.
Заради несправяне с Конгреса президентът и неговият екип сега се оказаха обект на критика отвсякъде - от високопоставени демократи до светски хроникьори.
Като не са успели да сменят настроението "ние срещу тях" от предизборната кампания на Обама,
те са обединили опозицията, която беше в безпорядък,
твърдят критиците. Последицата е законодателна парализа - въпреки най-голямото демократично мнозинство от 30 години.
В средата на февруари изтъкнат сенатор от демократите обяви, че няма да се кандидатира за нов мандат, като разкритикува и правителството, и Конгреса.
Ивън Байх от щата Индиана, който никога не е губил изборна надпревара и за който се очакваше да бъде преизбран през ноември, обяви, че неотдавнашната загуба на сенаторското място на починалия Тед Кенеди е трябвало да послужи като сигнал за събуждане.
"Умерените и независимите дори в такъв демократически щат като Масачузетс просто не приемат посланието ни - каза той. - Те не вярват, че отговорите, които в момента предлагаме, решават проблемите им."
Дори светските журналисти са разочаровани
"Белият дом на Обама се сви в себе си. Те бяха напълно погълнати от новите си длъжности", казва главната редакторка на сп. "Ди Си" Карън Сомър Шалет.
"Не съм чула да са отишли на някой домашен прием или пък на гости в Джорджтаун да се позабавляват. Това е важно, защото когато си общуваш с някого, докато хапвате сандвичи, и познаваш неговата съпруга и децата му, говорите за работа по-приятелски."
Когато семейство Обама все пак отидат на гости за вечеря, почти неизменно това е в дома на Валери Джарет, тяхна стара приятелка от Чикаго, която заема длъжността на политически съветник.
Коктейлните приеми в Белия дом в сряда вечер, които бяха тържествено обявени като начин за сдобряване с републиканците, спряха безславно миналата пролет. Двете партии изглеждат
по-враждебни от когато и да било
Тази администрация успя да раздели приятелите си и да обедини враговете си, казва Стив Клемънс, директор на Американската стратегическа програма във фондация "Нова Америка".
Той и други хвърлят вината върху екипа съветници от Чикаго - града, който Обама приема като роден.
При Обама Западното крило е пълно с хора, които заемат местата си заради връзките си в Чикаго или защото са се включили отрано в президентската му кампания, оплаква се Дъг Уайлдър, който във Вирджиния през 90-те години беше първият чернокож, избран за губернатор, и е от първите поддръжници на Обама.
"Единият проблем е, че те нямат достатъчно опит в ръководството на ниво изпълнителна власт. По-дълбокият проблем е, че не се вслушват в хората", допълва той.
Обама разчита на петима души,
четирима от които са от Чикаго: началникът на канцеларията на Белия дом Рам Еманюъл, политическите му съветници Дейвид Акселрод и гореспоменатата Джарет - плюс първата дама Мишел.
Петият член на "домашния кабинет" е неговият главен говорител Робърт Гибс, който е от Алабама.
Президентът се съветва с тях за всичко. Някои високопоставени представители на армията останаха слисани, когато участваха в военни съвети за Афганистан, и ги нарекоха "чикагската мафия".
Именно тази група вкара в речта на Обама за подновяване на усилията в Афганистан крайния срок юли 2011 г. като дата за започване на изтегляне.
Покрай очакванията на демократите за значителна загуба на ноемврийските избори в средата на мандата
на мушката попада Еманюъл,
чието дразнещо поведение и ругатни не са му спечелили много приятели.
Макар че работата му е да отклонява критиките от своя шеф, Рамбо, както е наричан, явно се е престарал.
"Уолстрийт джърнъл" съобщава, че той се ядосал по време на заседание по стратегията през август и нарекъл либералите "малоумни".
Твърди се, че пратил мъртва риба на статистик, чиито данни за общественото мнение не харесал.
Почетният председател на Съвета по международни отношения Лесли Гелб
призова Обама да отстрани Еманюъл,
твърдейки, че той има нужда от някой, който знае как да се оправя из Вашингтон - или накрая няма бъде нищо повече от човек, който не прави нищо друго, освен да произнася речи.
Никой, с когото съм разговарял, не смята, че той (Еманюъл - бел.пр.) има нужните управленски умения и дисциплина, за да ръководи Белия дом, пише Гелб в сайта "Дейли бийст" (The Daily Beast).
Сред предлаганите за възможни заместници са Дейвид Гъргън, политически консултант, назначен при президента Бил Клинтън, или Джон Подеста, бивш началник на канцеларията на Белия дом при Клинтън, сега оглавяващ Центъра за американско развитие, ляво-ориентирана група за политически натиск.
Еманюъл едва ли ще си тръгне без бой
Обама се нуждае от него на върха, твърди Дейна Милбанк в "Уошингтон поуст", според която началникът на канцеларията е несправедливо обвиняван за провала със здравеопазването.
"Докато президентът е идеалист и хвърчи из облаците, Рам е пресметлив и стъпил на земята.
Единият има големи идеи; другият - бивш председател на парламентарната група на демократите в Камарата на представителите, - разбира начина на мислене на Конгреса, в който малките неща имат по-голямо значение от основните щрихи."
Според виждането на Милбанк истинският проблем на Обама са другите му довереници - Джарет, Гибс и Акселрод, описвани от него като "част от култа към Обама": вярващи, че той е "преобразуваща фигура, която няма нужда да си цапа ръцете в политиката".
Обама може и да водеше кампанията си с лозунг за промяна, но показва нежелание да уволнява хора.
Проблемът може би се корени по-дълбоко. Дъглас Шьон, който е проучвал общественото мнение за Бил Клинтън, смята, че екипът на Обама грешно е разчел победата като подкрепа за неговата либерална програма, когато тя всъщност е била
реакция срещу Джордж У. Буш и кредитната криза
Те трябва да схванат, че в Америка има само един фундаментален проблем: работните места, казва той.
Това, което никой не оспорва, е, че Обама е изключително умен. (...) Най-голямото препятствие може би ще е собствената му амбиция, съчетана с липсата на опит.
Водещ поддръжник на демократите описва неговата администрация като "нецеленасочена", добавяйки, че е преброил 137 точки в дневния ред на Обама.
"Нужно е той да осъзнае, че ръководи огромна структура и трябва да подрежда приоритетите - казва Клемънс. - Той не разсъждава като генералния директор на сложна организация."
Обвиняват "чикагската мафия" на Обама за парализата по върха
Обама се съветва за всичко с петима души, а четирима от тях са от Чикаго, обяснява във в. "Сънди таймс" Кристина Ламб
2 март 2010, 15:57
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!