Два от тях предвиждат излизане на Гърция от еврозоната. Другите два са без "трупове", но нямат щастлив - даже и да има облекчение за Гърция и Европа, то ще бъде временно, а след това всичко ще започне отначало.
Сценарий 1: Победа на центристката коалиция
Партиите Нова демокрация и ПАСОК, които вече много пъти са поемали отговорността за орязването на бюджетните разходи, след изборите отново ще могат да съставят правителство.
Правителството потвърждава договора с "тройката" спасители - Европейския съюз, Международния валутен фонд и Европейската централна банка.
До края на юни Гърция получава от ЕС и МВФ 11 милиарда евро, или 5,5% от БВП - това ще й помогне да удовлетвори потребностите й от външно финансиране на бюджетния дефицит до 2014 г.
Също така Гърция получава още 31 милиарда евро от "тройката", 23 милиарда евро от които са необходими за спасяването на банките.
Гръцката икономика продължава да се свива, което подкопава кредитоспособността на правителството и банковия сектор. Програмата за икономии вече е довела до свиването на БВП с 16% в сравнение с пика на икономическата активност през втората половина на 2008 г.
Партиите, подкрепящи програмите за икономии, на изборите на 6 май не им достигнаха 3%, за да съставят кабинет. По-високата избирателна активност (на 6 май тя беше около 65%) увеличава шансовете на центристите.
Реакцията на пазара
Ситуацията на пазара ще се стабилизира. Това ще повиши доходността от суверенните облигации на Германия: в краткосрочна перспектива до 1,8%, а в дългосрочна - до 2,5%. Също така ще се повиши доходността на американските и британски облигации.
Ще поевтинеят валутите убежища - японската йена и доларът. Към края на годината инвеститорите отново ще започнат да купуват активи, номинирани в рискови валути.
Постепенно със стабилизирането на ситуацията ще започна притока на ликвидност във фондовете на развиващите се страни.
Сценарий 2: Левите побеждават, но отказват да напуснат еврозоната
Лявата партия СИРИЗА побеждава на изборите и създава правителство, което се отказва от мерките за икономии.
Новото правителство не успява да се договори с "тройката".
Европейските лидери се страхуват от крах на еврозоната, затова започва масово раздаване на ликвидност на правителства и банки. Постепенно отношението към "метежна" Гърция се смекчава.
Прощават на Гърция нежеланието да съкращава разходите си. Страната отново получава помощ, макар и краткосрочна.
Гърция остава в еврозоната, но нейните проблеми не се решават. Икономиката на страната все още не расте, а в еврозоната от време на време избухват нови дългови кризи.
Неотдавнашните допитвания показват, че СИРИЗА има шансове да получи над 100 депутата в 300-местния парламент. В такъв случай на левите ще им бъде трудно да съставят правителство - те няма да могат да намерят привърженици и сред останалите партии. В резултат, за края на юли могат да бъдат насрочени нови избори.
Реакцията на пазара
Доходността на германските облигации ще намалее
кратковременно до 1%. Доходността на американските държавни облигации ще спадне
под 1,5%. Но в края на 2012 г. доходността ще нарасне до 2%.
Доходността на облигациите на периферните европейски страни ще се повиши до ноемврийските нима, ако не се намеси ЕЦБ.
През цялата 2012 г. апетитът на инвеститорите към риска ще бъде малък. Акциите на компаниите от развиващите се страни ще спадат.
Сценарий 3: Гърция се отказва от еврото, но бива изолирана от
останалите "болни"
Левите съставят кабинет, настроен категорично против мерките
на икономии.
Компромисът на ЕС с гърците е вече невъзможен.
"Тройката" не отпуска нови кредити, Гърция е отрязана от финансиране и просто е принудена да напусне еврозоната.
Европейците "рестартират" еврозоната в по-интегриран вид: емитират се единни евробонове, носи се колективна отговорност за дълговете, в крайна сметка еврозоната се превръща в бюджетен съюз.
Излизането на Гърция от еврозоната едва ли ще се окаже организирано и планирано. През първата година след излизането нейният БВП ще се свие с 10%, ще започне хиперинфлация.
ЕЦБ, за да опази останалите страни от еврозоната от разпространението на гръцката зараза, ще разшири програмата за изкупуване на активи с прясно отпечатани евро или ще започне нов кръг от раздаване на евтини кредити на банките. Ще бъде задействан и европейският антикризисен фонд - EFSF.
Германия, която преди това е била против мерките в подкрепа на растежа, ще направи компромис: например, ще се съгласи с емитирането на общоевропейски инфраструктурни облигации.
Реакцията на пазара
Тъй като Германия фактически ще поеме дълговете на останалите
европейски страни, доходността на нейните облигации ще нарасне до 3% в края на
2012 г.
Първоначално курсът на еврото рязко ще поевтинее, но след това ще започне "еврорали".
Този сценарий е много добър за фондовия пазар, защото централните банки от цял свят най-вероятно ще смекчат монетарната политика, за да успокоят инвеститорите или просто ще напечатат пари и ще залеят пазара с евтини пари.
Първоначално акциите на развиващите се държави ще се понижават, но към края на годината тях също ги очаква рали. Особено ще поскъпнат акциите на бразилските и китайски компании.
Сценарий 4: Европа заболява от гръцката болест
След излизането на Гърция от еврозоната, лидерите на
останалите 16 страни не могат да се договорят помежду си.
Изтичането на депозити от банките нараства. Еврозоната стремително се движи към разпадане.
Португалия напуска Еврозоната, защото също не може да се справи с растящия си държавен дълг.
Италия стремително върви по пътя на Гърция и Португалия. Част от чиновниците и страните от ЕС се опитват да я спасят, но това води до открито противопоставяне на Германия и Франция. Бягството на капитал от еврозоната се усилва, и това подкопава цялата й финансова система.
Инвеститорите се страхуват от масово отказване от еврото от проблемните страни. Започват да се страхуват да купуват всякакви активи от еврозоната.
Реакциите на пазара
Доходността на германските облигации ще се окаже по-ниска от
1%. Такава тя ще се запази през цялата година. Доходността на облигациите от
южноевропейските страни и Ирландия ще нарасне силно.
Инвеститорите ще започнат да изкупуват "безопасна валута" - долари и йени. Техният курс ще хвръкне до небесата. В края на 2012 в света могат да започнат нови валутни войни -- масово манипулиране на курсовете от страна на правителствата.
Развиващите се пазари ги чака повторение на кризата от 2008 г. Акциите повсеместно ще поевтиняват.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!