Управляващи партии, политически елити и бивши министри в няколко държави членки на ЕС са забъркани в скандали за раздаване на пари в замяна на влияние, станали причина за на отвращение и враждебност сред обществото и електората. отправянето на редица обвинения в корупция и породили реакция, коментира в. "Гардиън".
Ловни дружинки, скъпи подаръци, автомобилни катастрофи в нетрезво състояние, подслушани от тайните служби телефонни разговори, пликове с пари и публични бюджети, използвани като лични банкови сметки - всичко това характеризира сензационните разкрития и твърдения, които излизат ежедневно на първа страница в Централна Европа.
Австрия, Словакия и Чехия са разтресени от слухове за измами,
в които са замесени високопоставени политици и управляващи партии, за които се твърди, че са били финансирани с мръсни пари.
Мащабите на предполагаемата корупция, разкрити от разследвания на парламентарни комисии, съдебни дела, тайни полицейски досиета и информатори, са толкова големи, че обвиненията срещу (британския премиер - б.ред.) Дейвид Камерън за тайни срещи в замяна на дарения изглеждат незначително на този фон.
Историите за престъпления, безскрупулно ограбване и огромни парични потоци, стичащи се към политиците от компании, лобисти и посредници заемат водещо място във вестниците и блогосферата из цяла Централна Европа.
Противно на това завършилите с успех съдебни преследвания са изключително голяма рядкост за политическа класа, която често пъти сякаш действа безнаказано.
В Австрия специална парламентарна комисия, разследваща корупцията в политиката, разпитваше действащи и бивши министри относно сложни мрежи за предполагаемо раздаване на
подкупи и облагодетелстване от държавни търгове и лобистки закони
На изборите в съседна Словакия новият министър-председател Роберт Фицо спечели голяма изборна победа, след като подкрепата за противниците му от десницата се срина, когато канадски журналист откри и публикува в интернет тайни полицейски досиета за корупцията сред депутатите.
Тайната полицейска разработка с кодовото име "Горила", включваше подслушани разговори на водещи фигури от финансовия свят, които са се срещали тайно с народни представители от управляващата десноцентристка партия, за да спечелят държавни търгове срещу пари в брой.
В Хърватия през април ще започне делото срещу бивш министър-председател, обещаващо да хвърли светлина върху силно разпространената през последното десетилетие корупция в политиката.
Бившият премиер Иво Санадер пледира невинен по обвиненията, че той и неговата партия Хърватска демократична общност (ХДО), която управляваше страната в продължение на повече от 20 години, са
отклонили близо 10 млн. евро от приватизационни сделки към партийни каси
Срещу Санадер вече е в ход дело по други две обвинения в получаване на подкупи. Във Франция президентът Никола Саркози, чиято кандидат-президентска кампания е в разгара си, трябва да се справя със съдебно разследване на финансовите средства на неговата партия Съюз за народно движение, заради появилите се твърдения, че тя е получила 800 хил. евро от Лилиан Бетанкур - наследничката на компанията за козметика "Л'Ореал" и най-богатата жена във Франция.
В центъра на най-новия скандал, който разтърси региона, обаче са чешки бизнесмен и бивш кмет на Прага, обвинени, че двамата на практика са правели каквото си поискат с бюджета на града в размер на 2 млрд. евро.
Бизнесменът Роман Янушек отдавна носи прозвището "кмета в сянка", което се дължи на близките му връзки с кметството.
Но едва когато в чешкия ежедневник "Млада Фронта Днес" (Idnes.cz) бяха публикувани записи от това, за което се смята, че са подслушани разговори между него и дългогодишния му съюзник, бившият кмет на Прага, Павел Бем, започнаха да излизат на светло мащабите на предполагаемите злоупотреби с бюджета на града.
Разговорите изглежда включват обсъждания за уреждане на продажби на общинска и публична собственост, уреждане на скъпи подаръци за общински представители и придобиването на високи постове по нечестен начин.
За записите се смята, че са били направени от местната контраразузнавателна "Служба за информация и сигурност", като по този начин на бял свят излезе често пъти съмнителното припокриване между света на политиката и бизнеса в Чехия.
Те изглежда потвърждават витаещите отдавна слухове, че Бем, политик от управляващата Гражданска демократическа партия (ГДП), и Янушек, който е наречен "Волдемор", по името на едноименния герой от поредицата книги за Хари Потър, са били начело на мрежа, която се е
разпореждала с градския бюджет като със своя собственост
Записите са пълни с ругатни, кодови думи и ексцентрични прозвища като Писе, Глезльото, Колибрито, Кралицата на маорите, Капитана и Коломбо.
Скандалът достигна развръзката си, когато джипът на Янушек, "Порше Кайен", бе замесен в пътностранспортно произшествие с друг автомобил.
Свидетели твърдят, че Янушек ударил другата кола, а после прегазил жената, която опитала да го спре на следващия светофар. След инцидента той опитал да избяга пеша.
Неговата забързана интоксикирана походка през градски парк била заснета от охранителни камери и по-късно записът бе качен в ЮТюб.
По думите на източник от болницата Янушек бил арестуван и - както се твърди - е бил с превишаващо допустимото от закона съдържание на алкохол в кръвта при шофиране, както и под влиянието на наркотични вещества.
След това беше казано, че не са му били поставени белезници, нито пък е бил арестуван, и му е било позволено да напусне полицейското управление през задната врата, за да избегне медиите.
На Янушек, срещу когото отдавна има твърдения, че е
изпрал милиони долари чрез швейцарска банка, както и доста други обвинения,
включително печелене на публични търгове с измама, в крайна сметка беше повдигнато обвинение за причиняване на тежка телесна повреда, както и за шофиране под влиянието на наркотични вещества.
Ако бъде осъден, той може да получи 10-годишна присъда лишаване от свобода.
Бем, който преди две години беше свален от длъжността си на кмет, отхвърли обвиненията срещу себе си. Той нарече записите "брутално и недопустимо посегателство върху личното пространство" и заяви, че е жертва на политическа кампания, целяща да го оклевети.Чешкият министър-председател Петър Нечас, който е и председател на ГДП нареди членството на Бем в партията да бъде замразено, докато той се опитва да изчисти името си.
Вълната от слухове и разкрития за измами взема голяма политическа дан из целия регион.
През декември партията на Санадер ХДО загуби властта в Хърватия, както се случи и с десноцентриститие в Словакия.
Резултатите от социологическо проучване сочат, че
повече от 70% от австрийците нямат почти никакво доверие в съдебната система,
смятайки, че съдилищата действат "меко" спрямо политиците.
Обвиненията са насочени предимно към Австрийската народна партия (АНП) - християндемократическа политическа сила, която понастоящем участва в коалиционното правителство.
Както се говори, чрез посредници и пиар агенции националната телекомуникационна компания "Аустрия Телеком" е наляла милиони в партийни каси и сметки на политици. Доверието в партията се е сринало до 23%, сочат социологически проучвания.
Отделно съд в Лихтенщайн не уважи молбата за предоставяне на документи във връзка с австрийско разследване срещу бившия финансов министър Карл-Хайнц Грасер - обвинен в получаване на комисионни и укриване на данъци.
Трудно е да си политик в Централна Европа, оплака се председателят на парламентарната група на АНП Карл-Хайнц Копф.
Няма как от теб да се очаква от момента, в който влезеш в политиката, да заживееш като абсолютен евнух и да нямаш никакъв социален живот, каза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!