Правителството на българския премиер Бойко Борисов е изправено пред все повече трудности, защото надеждите на българския народ се стопяват заради икономическата криза, тласкаща страната към дълбока рецесия, коментира изданието "Ню Юръп".
Борисов се радва на пълната подкрепа на германския канцлер Ангела Меркел, но тъй като тази подкрепа не е свързана с финансова помощ, проблемите пред България се задълбочават.
В опит да овладее положението, българският премиер обвинява опонентите си и в резултат на това в София бяха извършени редица арести при операция, която опозицията определи като сплашване.
В действителност повечето обвинения не бяха достатъчно солидни, а в един от случаите, арестът на бивш министър по обвинения за корупция, съдът отказа да започне дело поради липса на доказателства за извършено престъпление.
Друг проблем е създаването на кабинета на българския еврокомисар Кристалина Георгиева.
Тя беше "любезно помолена" от Комисията да назначи за директор на кабинета си Сабин Уей, служител на ЕК, работила в тясно сътрудничество с генералния секретар на Комисията Катрин Дей.
Самата Уей назначи всички членове на кабинета на Георгиева, консултирайки се само с Комисията и това обяснява защо нито един служител, препоръчан от София, не беше включен.
След като София е държана на страна от кабинета на еврокомисаря, сега България може да разчита само на политическа намеса на високо ниво.
Това обаче може да не се окаже толкова лесно, тъй като същите хора, които подкрепиха Борисов и допринесоха значително за избирането му, сега изразяват резерви.
В този контекст няма да е изненада, ако българските досиета на службата на ЕС за борба с измамите, ОЛАФ, които бяха затворени, бъдат отворени отново.
Първоначално с българските досиета се занимаваше Роджеро Перуджини, много ефективен и безупречен следовател на ОЛАФ, чиято работата доведе до замразяването на половин милиард евро за България преди три години.
Но след като Комисията реши да размрази плащанията, той беше любезно помолен да се оттегли.
При заминаването си, обръщайки се към своите колеги с доста ироничен тон, Перуджини заяви, че е щастлив, че досиетата му са "в добри ръце".
Според изданието отварянето, затварянето, повторното отваряне и повторното затваряне на българските досиета не е въпрос на разследване, а политически инструмент в ръцете на службите.
И още нещо, може би е съвпадение, но всички български досиета имат два общи елемента.
Пълни са с нередности и във всички тях по един или друг начин са замесени германски фирми, отбелязва "Ню Юръп".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!