Българите са най-големите оптимисти, че ЕС помага за намаляването на корупцията в тяхната страна.
Това сочи проучване на Евробарометър, публикувано днес от Европейската комисия.
46% от българите са заявили, че вярват в действията на ЕС срещу корупцията.
Девет от 10 участници в допитването от България, Гърция, Португалия, Кипър, Румъния, Словения и Чехия оценяват корупцията като голям проблем в тяхната страна.
Гърците (80%), румънците (78%) и българите (75%) са на мнение, че в техните страни корупцията е по-разпространена, отколкото в останалите държави от ЕС.
По-голямата част от европейците са на мнение, че институциите на ЕС са корумпирани, но най-малко това мнение се споделя от поляци, румънци и българи.
Изследването отчита, че гражданите на България и на Румъния са най-малко информирани по този въпрос.
Българите са най-убедените в ЕС, че полицията, съдът и митниците в тяхната страна са корумпирани - близо 80% дават такъв отговор.
Румънци, българи, словаци и литовци най-често (около една четвърт) заявяват, че в последните 12 месеца са били изнудвани.
Същевременно българите, както и повечето останали граждани на ЕС (41-42%), заявяват, че ще се обърнат към полицията, ако станат жертва на корупция.
Близо половната от българите (47%) са на мнение, че корупцията се разраства заради липсата на ефективни наказания.
Мнението, че корупцията се дължи на ниски доходи и лоши социално-икономически условия се споделя от всеки пети европеец, но в България това е обяснението според двойно повече хора (37%).
Корупцията продължава да бъде сериозен проблем в ЕС,
като преобладава мнението, че нивата на корупцията са се увеличили през последните три години, се отчита в изводите от изследването. Данните показват, че почти три четвърти от европейците продължават да приемат корупцията като сериозен проблем и отчитат, че той съществува на всички равнища на управление.
Средно 8% от запитаните заявяват, че през изминалата година им е бил поискан или от тях се е очаквало да дадат подкуп.
С разочарование трябва да отбележа, че практическите резултати в борбата с корупцията в ЕС остават незадоволителни, коментира еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом, цитирана в съобщение на комисията.
Европейците очакват националните правителства да предприемат решителни мерки и е крайно време те да го направят, добавя тя.
Макар че естеството и обхватът на корупцията се разлшчават в отделните държави, тя вреди на ЕС с намаляването на инвестициите, възпрепятстването на правилнота работа на вътрешния пазар и отрицателното влияние върху публичните финанси.
Икономическите разходи в резултат на корупцията в ЕС се оценяват на около 120 млрд. евро годишно
Корупцията е заболяване, което руши държавите отвътре, като подкопава доверието в демократичните институции, отслабва отчетността на политическото ръководство и облагодетелства организираните престъпни групи, коментира Малмстрьом.
Според нея успехът на борбата с корупцията зависи от волята и ангажираността на лидерите и отговорните за вземането на решения на всички равнища.
Комисията ще предложи скоро ново законодателство за отнемането на придобито от престъпна дейност имущество, за промяна на правилата за обществените поръчки, по-подробни статистически данни за престъпността и засилена политика за борба с измамите на европейско равнище. Проучването на Евробарометър е извършено през септември 2011 г.
То изяснява, че по-голямата част (74%) от европейците определят корупцията като сериозен проблем в тяхната страна. Почти половината от всички европейци (47%) са на мнение, че равнището на корупцията в тяхната страна се е увеличило през последните три години.
Повечето европейци приемат, че корупция има в местните (76%), регионалните (75%) и националните институции (79%).
Европейците смятат, че подкупите и злоупотребата с власт се срещат във всички области на публичната администрация.
За националните политици (57%) и отговорните за възлагането на обществени поръчки служители (47%) е най-вероятно да се приеме, че може да са замесени в такива дейности.
Общо 40% от европейците са на мнение, че прекалено тесните връзки между бизнеса и политиката допринасят за корупцията.
Липсата на действия от страна на политиците (36%) и липсата на прозрачност в начина, по който се изразходват обществените финанси (33%) са допринасящи за това фактори.
Мнозинството от запитаните (68%) не вярват, че има достатъчна прозрачност и надзор на финансирането на политическите партии.
Мнозинството от европейците (70%) са на мнение, че корупцията е неизбежна и че винаги е съществувала.
Двама от всеки трима европейци (67%) заявяват, че корупцията е част от бизнес културата в тяхната страна.
Същият процент не са съгласни, че те са лично засегнати от корупцията в своето всекидневие. Една трета от тях заявяват, че са лично засегнати. Едва 8% от запитаните са посочили, че през изминалата година им е бил искан или от тях се е очаквало да дадат подкуп.
Ако се сблъскат със случай на корупция, европейците e най-вероятно ще се обърнат за помощ към полицията (42%) и съдебната система (41%), а най-малко вероятно е да се обърнат за помощ към политически представители (6%).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!