Енергийната сигурност ще бъде акцент на започващия днес в Брюксел Европейски съвет, а в навечерието му председателят на Евопейската комисия (ЕК) Жозе Барозу обяви нов стратегически проект за Централна и Източна Европа, част от който е и България, съобщи БНР.
Целта на проекта е да свърже енергийната инфраструктура на страните, разположени между Балтийско, Черно и Адриатическо море.
Новата инициатива, наречена Коридор "Север-юг", ще изиграе специална роля в укрепването на стратегическата енергийна инфраструктура на целия Европейски съюз, смята Барозу.
Той обсъди предложението с лидерите на страните, които предложението засяга пряко -България, Румъния, Полша, Чехия, Унгария и Словакия. От българска страна в разговорите участва премиерът Бойко Борисов.
Проектът е дългосрочен, ще обхване и други държави и предвижда енергийните източници и трасета в района между Балтийско, Черно и Адриатическо море да бъдат свързани.
Това се отнася най-вече за доставките на природен газ, но също – и за петрола и електроенергията.
Очаква се до края на годината идеята за Коридор "Север-юг" да бъде официално одобрена, като още преди това специална работна група в Еврокомисията ще очертае приоритетните проекти, сроковете и плановете за действие, като за реализацията им се очаква да бъде осигурено и еврофинансиране.
Тази седмица Европейската комисия съобщи, че ще предложи на Европейския съвет обособяването на единен енергиен пазар в ЕС да приключи до 2014 г. Комисията смята, че до 2015 г. в ЕС не трябва да има страна, останала извън общата мрежа за пренос на електричество и газ.
Европейските лидери днес ще обсъждат и иновациите като необходима предпоставка за растеж и конкурентоспособност. По този приоритет ЕК отбелязва, че в тази сфера в ЕС трябва да бъдат заети над един милион души.
По статистически данни в бизнеса с научни изследвания Европа изостава от САЩ и Япония.
От 1995 г. насам в тази област в ЕС и САЩ са инвестирани съответно 50 и 60% повече средства, но в същото време страните от Азия са утроили инвестициите в посочената сфера.
ЕС разглежда ролята на технологиите като основен приоритет в стратегията Европа 2020, тъй като я намира и за тясно свързана с процеса на осигуряване на енергия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!