Много българи разбраха, че само Русия доставя природен газ на страната през януари тази година, когато температурите в домовете им рязко спаднаха, а от кранчетата с топлата вода течеше само студена, пише британското издание "Файненшъл Таймс".
Спорът между Русия и Украйна затвори газопровода, доставящ синьо гориво през Дунав от Румъния и принуди топлоцентралите в българските градове да работят при минимален капацитет по време на най-студената зима от десетилетие.
Големите химически и торови заводи в България също бяха сериозно ударени. Индустриалното производство намаля с близо 20% през първите два месеца.
Това беше момент на отрезвяване, заяви директора на софийския офис на международната консултантска компания Делойт Иван Василев. За първи път правителството трябваше да мисли как да разнообрази газовите доставки, допълва той.
Като спешна мярка Гърция започна да доставя газ на страната в продължение на няколко дни от депото за втечнен газ близо до Атина.
В този несигурен политически климат нашият приоритет е да гарантираме сигурността на доставките, заяви изпълнителният директор на държавната компания Български енергиен холдинг Галина Тошева.
България постигна споразумение с Гърция да построи 120-километрова трансгранична връзка чрез съществуващ турско-гръцки газопровод, пренасящ газ от Азербайджан. Проектът на стойност 120 млн евро ще бъде съфинансиран чрез структурните фондове на ЕС.
България ще търси търговско споразумение с Азербайджан за закупуването на 1 млрд куб. м природен газ на година в допълнение към 3,1 млрд куб. м годишно, които получава въз основа на дългосрочния си договор с Газпром.
Подобни трансгранични връзки ще бъдат изградени с турските и румънските мрежи, заяви Тошева.
Освен това капацитетът на подземното газово находище в Чирен ще бъде удвоен в рамките на 18 месеца до около 500 млн куб. м, което ще струва 250 млн евро.
Друго находище се планира да бъде изградено в Галата, на черноморското крайбрежие, където газово находище, разработвано от британската компания Melrose Resources, е близо до изчерпване и ще бъде приспособено да съхранява до 1,7 милиарда куб м газ.
С тези две газови депа ние ще се чувстваме сигурни, заяви изпълнителният директор на Булгартрансгаз Ангел Семерджиев.
Той допълни, че няма планове за изграждане на LNG терминал на брега на Черно море заради ограниченията от турска страна върху движението на танкери, превозващи природен газ, през Босфора.
Вместо това България ще опита да договори дял в гръцкия проект за построяване на втори LNG терминал в Кавала на северното егейско крайбрежие.
В дългосрочен план проекта за газопровод "Набуко" на ЕС ще намали зависимостта на България от "Газпром", заяви Тошева. Български енергиен холдинг има дял от 16,5% в проекта Набуко, който трябва да преминава през Турция, България и Румъния на път за Централна Азия и Западна Европа.
Въпреки това "Газпорм" и неговите партньори ще продължат да доминират в България съгласно стратегическия енергиен план на страната.
Заедно с Гърция и Сърбия българското правителство подписа миналия месец споразумение за присъединяване към руския проект за газопровод "Южен поток", който ще пренася годишно до 50 млрд куб. м природен газ през Черно море.
Главният газопровод ще пресича България до Сърбия и ще продължава на север до Централна Европа, а южно разклонение ще преминава транзитно през Северна Гърция с връзка под морето към Италия.
Този проект е изпълним, но е на много ранен стадии, заяви Семерджиев. Ако "Набуко" и "Южен поток" бъдат реализирани, България ще постигне амбицията си да стане транзитен център за природния газ.
Същевременно Булгартрансгаз трябва да поднови и модернизира своята газопреносна мрежа след дълъг период на недостатъчни инвестиции, заяви Семерджиев.
Освен това Русия участва в проект за построяване на 2000-мегаватов ядрен комплекс в Белене на брега на р. Дунав като част от дългосрочната стратегия на България да остане водещ износител на електричество в Югоизточна Европа. Националната електрическа компания на България (НЕК) има 51% дял в проекта. Останалите 49% се държат от германската компания RWE.
Засега Белене не влиза в плановете, но все още е стратегически приоритет, заяви Тошева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!