България е важен производител на каптагон и транзитна точка за кокаина, предназначен за Запада и Изтока.
Черноморският регион и Балканите са новата входна точка за кокаина в Европа и все повече българи са въвлечени в трафика на този наркотик.
Това се казва в първия доклад "Пазарите на наркотици в ЕС", изготвен съвместно от Европейския център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите (ЕЦМНН) и Европол.
България и Турция (но в по-малка степен), са смятани за важни производители на каптагон, се отбелязва в доклада.
През последните години значителни количества амфетамини са задържани в двете страни. От 1,3 милиона таблетки, заловени в Европа, над три четвърти (1,1 милиона) са в Турция, сочат данните.
"В двете съседни страни са залавяни големи пратки от порядъка на няколко килограма (между 17 и 5 кг в периода от 2009 до 2011). Причината за това се дължи най-вероятно на факта, че Балканите винаги са били важен регион за транзита и производството на амфетамини, преди всичко на каптагон", посочват от ЕЦМНН.
Черноморският регион и Балканите са новата входна точка за кокаина в Европа,
категорични са от ЕЦМНН и Европол.
Макар по-голямата част от пратките с кокаин от Южна Америка продължават да са насочени директно към Западна Европа, в последните години бяха заловени значителни количества кокаин, често скрити в контейнери, на големи пристанища в България, Гърция, Румъния и Украйна.
Заловените количества в България, Румъния, Турция и Гърция са сравнително малки - общо 4 тона за период от три години между 2009-2011, но изключително големи количества бяха задържани в отделни случаи във всички тези страни.
Макар четирите държави да имат сравнително малък дял, около 2% от общото заловено количество кокаин в Европа, той все пак е нараснал цели три пъти от 2001.
Все по-голям брой балкански жители, включително българи и румънци, са въвлечени в трафика на кокаина през последните години.
Европа навлиза в ключов етап от предлагането и търсенето на незаконни наркотични вещества
- развой, който представлява предизвикателство пред настоящите политики и мерки. Това е основният извод, който се съдържа стратегическия анализ на ЕЦМНН и Европол.
Документът разкрива "променящия се облик на организираната престъпност в Европа": в миналото европейският пазар на наркотици бе съсредоточен върху конкретни наркотици, чийто трафик се извършваше от специализирани оператори по ясно определени маршрути, а
съвременният пазар е „по-адаптивен", използват се нови маршрути, а пратките, съдържащи няколко вида вещества, са все по-често срещани.
"Всичко това говори за необходимост от засилване на сътрудничеството на равнището на ЕС. Мерките на национално равнище просто са недостатъчни", заяви комисарят на ЕС по въпросите на вътрешните работи Сесилия Малмстрьом във връзка с днешните разкрития.
Директорът на Европол Роб Уейнрайт обяснява: "Международният трафик на наркотици продължава да бъде основна дейност на повечето организирани престъпни групи. Те се адаптират към новите престъпни възможности и променят контрабандните си методи и маршрути, за да избегнат правоприлагането, и ние забелязахме все по-често използване на законни търговски транспортни варианти, като например контейнери, самолети, куриери и пощенски услуги. Това позволява наркотиците да се пренасят през няколко транзитни пункта, а това затруднява тяхното пресичане".
Интернет технологиите също се очертават като важен фактор за стимулиране и се използват широко в пласирането и продажбата на наркотици,
заяви още Уейнрайт.
В доклада е разгледана подробно и ролята на Европа като основен световен източник на химичния прекурсор, използван за производството на хероин (ацетанхидрид), и като важен участник в опаковането, пласирането и рекламирането на продукти, съдържащи нови психоактивни вещества.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!