П олицията в Лондон изрази опасения, че може да се окаже невъзможно да бъдат идентифицирани всички загинали в трагичния пожар, изпепелил 27-етажен жилищен блок в Лондон.
Според полицейски комисар Стюарт Кънди събирането на човешките останки от цялата сграда ще изисква време, а пълното претърсване на всички етажи и помещения може да отнеме седмици и дори месеци. Кънди изрази надежда, че броят на загиналите няма да достигне трицифрено число.
Хора са скачали през прозорците на горящия блок в Лондон
Двама българи са потърсили помощ след пожара
Броят на загиналите при пожара във висока жилищна сграда в Лондон продължава да расте. Вероятна причина за пожара са некачествената облицовка на сградата и недостатъчните противопожарни регулации.
Жертвите вече са 17. На този етап спасителните служби не очакват да открият оцелели в димящите руини на "Гренфел Тауър", но "неизвестен брой хора" със сигурност са останали в тях, заяви ръководителят на пожарната служба в британската столица Дани Котън.
Над 50 души са ранените след пожара, които остават настанени в болница. От тях 17 са в критично състояние.
27-етажният жилищен блок пламна в ранните часове на вчерашния ден, а на пожарникарите отне цяло денонощие напълно да спрат пламъците.
Бързото им разпространение и черният дим по цялата фасада на сградата са лишили много жителите на блока от възможността да реагират, а едновременно с това са направили работата на пожарникарите много трудна.
Голям брой хора са останалаи заклещени в апартаментите си. Някои скачат, други пренебрегват заповедта на властите и бягат през обвитите в пушек коридори. Много не успяват да излязат.
Към момента пожарникарите са направили единствено предварителен оглед на всички етажи. Предвид количествата останки, щателното търсене ще "изисква много усилия", допълва Котън.
Сградата трябва да бъде укрепена, преди работата по нея да може да продължи. Причината за пожара остава неизвестна. Има обаче предположения как пламъците са се разпространили толкова бързо и защо живущите в блока не са могли да реагират навреме.
Би Би Си разкри, че
инсталираната през 2015г. облицовка е имала пластмасова сърцевина, вместо минерална, която е и огнеупорна.
Това може би е обяснение за бързото пламване и гъстия черен дим.
Във Франция, ОАЕ и Австралия се разследват пожари в сгради с подобни фасадни решения. Британските власти вече са обявили проверки на други сгради, където е използван подобен метод.
От строителната фирма "Райдън" (Rydon), извършила ремонта, твърдят, че са спазили всички стандарти за пожарна безопасност в първоначалното си изявление след инцидента. В променена версия на документа това определение отпада и от фирмата вече казват, че са спазили "строителните стандарти".
Общински съветници в Лондон отчетоха, че контролът върху противопожарната безопасност е спаднал, след като отговорността за него е прехвърлена на собствениците на сградите. Други изтъкват и съкращаването на финансирането на пожарните команди в Лондон по времето на кмета-консерватор Борис Джонсън, понастоящем външен министър на страната.
Отправят се и питания относно детекторите за дим и липсата на пожарогасители в самата сграда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!