А нглийски хумор или поддържана психоза: британски депутати броят румънците, които кацат в Лондон, посочва в заглавие румънският вестник "Котидианул" и окачествява ситуацията като "смешна".
Румънците и българите са на първа страница на британските издания в първия ден от годината.
Целият печат съобщава с алармиращ тон за вълната от имигранти, която ще залее Обединеното кралство, а депутати стигнаха дотам, че да броят румънците, които са кацнали в Лондон на 1 януари сутринта. Паралелно с това репортери на британските таблоиди броят автобусите и самолетите, които ще тръгнат към Великобритания през следващите дни.
Една поддържана психоза от медии и политици,
която бе критикувана от британски анализатори, пише румънският вестник "Котидианул".
Къде са румънските орди, които щели да нахлуят във Великобритания, пита друг румънски вестник - "Гъндул".
След ордите от румънци и българи, които прогнозираха таблоидите и британски консерватори през цялата 2013 г., дойде спокойствието на 1 януари 2014 г. - ден, в който противно на предвижданията, не дадохме начало на масово изселване към Обединеното кралство, нито пък към останалите осем държави - Австрия, Белгия, Франция, Германия, Люксембург, Малта, Испания, Холандия, които отвориха пазара си на труда, посочва "Гъндул".
Както и през 2007 г. - една друга Нова година, която европейците празнуваха с мисълта за възможен прилив на румънци, преминаването от 2013 г. в 2014 г. бе следено с голямо внимание отвън и доведе в Букурещ чуждестранни кореспонденти в търсене на хора с готов багаж и билет за Великобритания.
Седем години след присъединяването на Румъния към ЕС, историята се повтаря - Европа се страхува отново от инвазия на румънците, посочва вестникът.
Изданието цитира Оана Ромоча, румънска изследователка в Оксфорд, която си спомня за аналогичните настроения през 2007 г. и отбелязва, че и тогава чуждестранните кореспонденти са били
разочаровани, че не са открили претъпкани автобуси с румънци, тръгнали към Англия.
"Гъндул" цитира и впечатленията на кореспондент на Би Би Си, изпратен в Букурещ, за да отразява "преселението" на румънците в Обединеното кралство.
През дните, прекарани в румънската столица, кореспондентът Фил Маки се натъкна на същото отношение, както през 2007 г. - хората стават много раздразнителни и предпазливи, когато обсъждат тази тема, която нарани през последната година достойнството на една нация, която вече страда от комплекса "гражданин втора ръка" в ЕС, отбелязва "Гъндул".
2013 г. бе много напрегната година по оста Букурещ-Лондон. Година, в която реториката срещу имигрантите в Обединеното кралство се засили опасно много. Напук на това напрежение, неотдавнашно проучване на агенция Ипсос Мори показа, че повече от две трети от британците биха приели без никакви резерви румънците и българите да работят много и честно в държавата им, пише още "Гъндул", като се позовава на британския "Гардиън".
Подклаждани от болезнения опит с полските имигранти през 2004 г., но и от реалността на една икономика, която се мъчи да излезе от рецесия и на една система, натоварена от големия броя ползващи социални помощи, дискусиите жонглираха с предвиждания и цифри, една от друга по-мрачни за бъдещето на Великобритания.
С времето започнаха да се чуват и по-умерени гласове, отбелязва "Гъндул", като прави ретроспектива на изминалата 2013 г. по темата за възможна имиграция от Румъния и България към Великобритания след 1 януари.
Румънските вестници правят анализ на британския печат по темата, като отбелязват публикациите, които допринасят за психозата, и онези, които са в умерен тон и предлагат обективна информация.
Заглавие във в. "Адевърул" информира, че
Великобритания е била в очакване на "инвазия", която не се е състояла.
"Журналул национал" посочва в материал, придружен със снимка на няколко момичета, че макар британците да са се показали ужасени от вълната румънски имигранти, които следвало да нахлуят във Великобритания, както и предишни години, те са били основните персонажи на отвратителни сцени на колективно пиянство по улиците на големите градове.
Излезли на улицата, за да празнуват нова година, някои от британците са пили толкова много, че вероятно представляват пример за това колко алкохол може да има човек в кръвта си. Впоследствие, естествено, се озовават в болница или в ареста на полицията, посочва "Журналул национал".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!