З аради Аленка Братушек – кандидата на Словения за еврокомисар, която беше отхвърлена,
Кристалина Георгиева може да получи нов ресор,
пише изданието „Юропиън войс“.
Братушек трябваше да отговаря за енергийния съюз и освен това да бъде зам.-председател на Комисията. Това обаче се оказа невъзможна задача за нея, а Жан-Клод Юнкер има съвсем малко време да реагира, при това без да променя прекалено много крехкия баланс на предложения състав на Комисията.
Словения направи втора номинация – вицепремиера си Виолета Булц, която във вторник ще разговаря с Юнкер. Ако той вземе решение да ѝ даде друг пост в ЕК, това ще наложи не само Булц да бъде изслушана от ЕП, но и останалите кандидати – защото кандидатите за комисари са преценявани според конкретната им пригодност за определен ресор.
Жан-Клод Юнкер не е разговарял с българския еврокомисар Кристалина Георгиева
за това тя да поеме енергетиката в новата ЕК, заяви Маргаритис Шинас на пресконференция в отговор на днешната публикация, че заради оттеглянето на кандидатурата на Братушек българката може да поеме отговорност за енергийната политика на новата Комисия.
„Не са взимани решения за никакви промени в разпределението на отговорностите на новата ЕК“, добави говорителят.
Шинас потвърди, че Булц ще бъде приета от Юнкер утре вечер и едва след това ще бъде изяснен вероятният ѝ пост в ЕК. Говорителят не се ангажира с очакване дали Булц ще поеме поста на зам.-председател, нито какви точно ще бъдат отговорностите ѝ в ЕК, тъй като Юнкер още не я познава.
Попитан дали Булц ще има достатъчно време, за да се подготви и да бъде изпитана от ЕП преди 22 октомври, за когато се очакваше евродепутатите да гласуват състава на цялата комисия „Юнкер“, Шинас отбеляза, че има притеснения.
„Съмняваме се, че новата комисия ще успее да започне работа от 1 ноември, но работим по въпроса“,
каза той.
Според „Юропиън войс“ една от възможностите пред Юнкер е да даде на Булц транспортното портфолио и да направи номинирания от Словакия Марош Шефчович зам.-председател и еврокомисар по енергетиката. Евродепутатите от транспортната комисия обаче не били съгласни на такъв вариант.
Друга възможност е германецът Гюнтер Йотингер, на когото бе даден поста комисар за дигиталната икономика и информационното общество,
отново да заеме позицията на еврокомисар по енергетиката, както и в досегашната Комисия –
но това ще даде на Германия заместник-председателска позиция в ЕК, което пък ще наруши баланса в екипа на Юнкер.
Възможно е Булц да получи портфолиото за образованието, културата, младежта и гражданството. Евродепутатите вече изразиха резервираност относно предоставянето на този ресор на унгареца Тибор Наврачич предвид скорошните търкания между премиера на Унгария Виктор Орбан и ЕК заради правата на човека. Депутатите в ЕП обаче няма да са склонни да „наградят“ Наврачич с поста на заместник-председател, така че Юнкер ще трябва да намери друг вариант.
Последната възможност е да смени ресорът на Кристалина Георгиева, която вече е одобрена от ЕП за заместник-председател и комисар за бюджета и човешките ресурси, с енергетиката.
Това обаче няма да реши въпроса с овакантената заместник-председателска позиция в Комисията, пише „Юропиън войс“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!