Брюксел, седалището на ЕС и на НАТО дълго време е смятан за шпионско гнездо, така че поредните твърдения за американски шпионаж на европейски представители са само нов епизод от един шпионски сериал, отбелязва Франс прес.
Агенцията предлага справка за някои от по-запомнящите се предходни епизоди от този сериал.
През 1978 г. българският военен аташе Павел Червенков поема за четири години поста си в българското посолство в Брюксел. Той ще разкаже по-късно, че е имал за мисия да събира информации за разполагането на ракети на НАТО в близост до границата на страните от Варшавския договор.
Червенков прави също така и разкрития за "напоени с алкохол" вечеринки в посолствата на СССР и на ГДР в Брюксел, по време на които съветски шпиони разказвали помежду си последните операции, които са извършили по нареждане на Москва.
През 70-те и 80-те години на агенти на ГДР съблазняват три служителки на НАТО.
Едната от жените е арестувана по подозрения в предаване на поверителни данни. Другите две съблазнени жени преминали на страната на ГДР.
През 2001 г. офицерът от френската армия Пиер-Анри Бюнел е осъден, защото е предал информации на Белград, сред които план за бомбардировките на Сърбия от страна на НАТО. Той е работел в седалището на НАТО в Брюксел.
През 2001 г. Европейският парламент публикува доклад за програмата за шпионаж "Ешелон", разработена и прилагана от САЩ, Австралия, Нова Зеландия и Великобритания.
В доклада ЕП посочва, че програмата е била използвана за подслушване на частни и служебни разговори. Тя е била създадена през 60-те години, като първо е служела за прехващане на радиоемисии, но после е била доразвита, за да получи достъп и до сателитите и до подводните комуникационни кабели.
През 2003 г. четири черни кутии с предаватели са открити в кабините на преводачите в седалището на Съвета на министрите на ЕС.
Задействани отвън, те са позволявали записа на разговорите в заседателните зали на френската, британската, германската и испанската делегации. Заподозрени са американските и израелските тайни служби, но белгийското разследване не дава резултат.
През 2008 г. високопоставеният представител на естонското министерство на отбраната Херман Сим, съветник в ЕС и НАТО по въпросите на системите за сигурност е арестуван за шпионаж в полза на Русия.
Осъден е на 12 години затвор. НАТО гони двама руски дипломати, които са били във връзка със Сим.
През 2011 г. американски разследващи твърдят, че хакери, вероятно свързани с Китай, са проникнали в имейлите на европейския президент Херман ван Ромпой и на десетина високопоставени европейски представители.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!