Новото коалиционно правителство на Великобритания реши да ореже с 5% заплатите на всички министри.
Това обяви днес кабинетът на премиера след първото заседание на правителството, предаде Ройтерс.
Съкращаването на рекордния бюджетен дефицит от 153 млрд. лири стерлинги, който надхвърля 11% от БВП, е сред приоритетите на новата управляваща коалиция на консерваторите и либералните демократи, отбелязва агенцията.
В икономиката премиерът Дейвид Камерън обеща спешен бюджет до 50 дни.
Коалицията иска да ускори съкращаване на бюджетния дефицит и планира да намали правителствените разходи с 6 млрд. лири (8,9 млрд. долара). Правителството възнамерява да спре нарастването на националната застрахователна такса.
Данъчната система ще бъде реформирана поетапно, за да се облекчи тежестта върху хората с ниски и средни доходи. Хората с годишен доход под 10 хил. лири (15 хил. долара) нямат да плащат данъци.
В политическата реформа едно от основните искания на либералдемократите за присъединяване към управляващата коалиция беше да се реформира сегашната избирателна система, която дава непропорционално голямо предимство на двете основни партии - консерваторите и лейбъристите.
Консерваторите на Камерън обещаха референдум за система на алтернативно гласуване, при която избирателите подреждат кандидатите по предпочитание и гласовете за поставените на второ място кандидати се вземат предвид, ако никой кандидат от първо място не вземе поне 50%.
Ако се приеме, новата система би могла да донесе повече места за либералдемократите на вицепремиера Ник Клег в бъдеще.
В отбраната и сигурността в сряда ще се събере нов Съвет за национална сигурност, който ще разгледа всички аспекти на британската сигурност.
Съветът ще наблегне на политиката към Афганистан и Пакистан и ще направи преглед на терористичната заплаха за Великобритания. Скоро ще започне стратегически преглед на отбраната.
Във външната политика новият външен министър Уилям Хейг заяви, че отношенията на Великобритания със САЩ ще са "солидни, но не и угоднически" и че т.нар. специални отношения остават от голямо значение.
Великобритания ясно ще заяви, че никакви други национални правомощия няма да се отстъпват на ЕС без референдум и че няма планове за влизане в еврозоната.
Ще се положат още усилия за осигуряване на добри отношения с икономически силните страни в Югоизточна Азия, Северна и Латинска Америка.
Камерън обещава сближаване с Индия, която е бивша британска колония и потенциално голям търговски партньор.
В имиграцията се очаква определяне на таван за имигранти от страни извън ЕС в отговор на обществените тревоги, че Великобритания е залята от чужденци, които взимат работните места на местните хора, защото са склонни да работят за по-малко пари.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!