Г лавни редактори на редица водещи медии във Великобритания поискаха от премиера Дейвид Камерън да вземе мерки срещу следенето на журналисти и да се откаже от законодателни инициативи, които позволяват на полицията да получава достъп до записите на техните телефонни разговори без съдебно разрешение, съобщи в. „Файненшъл таймс“.
Писмото до шефа на британското правителство е подписано от представители на почти 100 издания в кралството, вкл. „Гардиън“, „Таймс“, „Файненшъл таймс“, Би Би Си, ПА, „Сън“, „Дейли мейл“.
Обръщението идва след обнародването на данни за това, че полицията е получила достъп до телефонните разговори на политическия редактор на в. „Сън“ Том Нютън Дън, провеждал собствено разследване за дейността на британски депутати. Той отказа да разкрие конфиденциалния си източник на информация. Лондонската полиция обаче поискала данни от телефонния оператор „Водафон“ без знанието на журналиста и по този начин изпреварила неговите контакти.
„Свидетели сме на растящ брой случаи на сериозна злоупотреба с пълномощията, отнасящи се до събирането на данни“, се отбелязва в съвместна декларация на Правното общество, Съвета на адвокатите, Британската асоциация на социалните работници и Националния съюз на журналистите.
Авторите на писмото смятат, че подготвяните законопроекти „изобщо не отговарят“ на обществените интереси, а ще позволят на полицията „във всеки момент да се осведомява за разговорите на журналистите“, ще попречат на техните разследвания, ще лишат авторите от важни източници на информация.
Движението за гарантиране на правото на журналистите на конфиденциалност на информацията получи нов импулс, след като в. „Гардиън“ публикува данни от материалите на бившия сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън, които разкриват как британското електронно разузнаване – Правителственият център за комуникации (GCHQ) – следи кореспонденцията на журналисти от водещи международни медии. Става дума за „имейли, отправяни или получавани от журналисти, работещи за някои от най-големите медии в САЩ и Великобритания, сочи анализът на документите, разсекретени от Сноудън“, пише вестникът.
Сред тези медии са посочени Би Би Си, агенция Ройтерс, телевизия Ен Би Си, вестниците „Ню Йорк таймс“, „Вашингтон пост“, „Монд“, „Сън“ и „Гардиън“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!