Японците се усмихват, дори когато не са щастливи, китайците не обичат да им се благодари за комплимент, а индийците са склонни да избягват физически контакт при запознаване.
Това се обяснява на британците в нов наръчник за начините да се посрещат топло и подходящо чуждестранните посетители, които ежегодно носят на британската икономика 16 млрд. лири (25 млрд. долара), съобщава Sportni.bg.
Националната туристическа агенция "ВизитБритън" смята, че актуализираните насоки са необходими за "подобряване на културната информираност и избягване на недоразумения" в периода преди Летните олимпийски игри в Лондон през 2012 г.
Съветите се подредени в актуализирани "пазарни профили" на държавите, откъдето се очакват туристи, и са написани от хора, които са родени в тези страни.
Целта е да се помогне на "всеки в туристическата сфера - от хотелиерите до таксиметровите шофьори" да осигурят още по-ефикасна и полезна клиентска услуга, обясни "ВизитБритън".
Великобритания е сравнително високо оценена в международните таблици, които измерват качеството на посрещането на посетители, но може да се справи и по-добре в сравнение с основни съперници като Канада, Италия, Холандия или Испания, казва организацията.
Задграничните посетители като цяло смятат, че британските им домакини са почтени, забавни, любезни и ефикасни, но в някои случаи биха желали "по-възторжено" посрещане, сочи изследването.
В наръчника, например, се посочва, че
в Япония усмихнатият човек не е непременно щастлив.
"Японците имат склонност да се усмихват, когато са ядосани, притеснени, тъжни или разочаровани. Те може да приемат за проява на грубост да им говорите с ръце в джобовете. Избягвайте да се втренчвате в тях, защото обикновено се смята, че това не е учтиво.
Когато сте седнал, се постарайте да не ви се виждат подметките. Избягвайте да закъснявате и да си секнете носа пред някого."
В Хонконг трябва да се избягва да намигвате на някого, защото там това често се счита за грубост, както и соченето на някого с пръст, се казва в наръчника.
"Хонконгските китайци са много суеверни - има опасност споменаването на провал, бедност или смърт да се приеме като оскърбление", гласи един от съветите.
"Избягвайте да благодарите, когато китаец ви е направил комплимент.
Вместо това любезно отклонете комплимента, за да покажете смирение. Ако вие направите комплимент на китаец, очаквайте той да го отхвърли", научават читателите на наръчника.
"Китайците са известни с това, че "казват нещо без да го изричат". Трябва да се научите да четете между редовете."
Когато приемат благодарности, корейците обикновено казват: "Не, не", но това трябва да се тълкува в смисъл на "Няма защо."
При запознаване с човек от Индия е най-добре да се избягва физически контакт, се казва в британския наръчник. "Докосването или стоенето твърде близо при запознанство може да бъде счетено за оскърбително, дори ако е направено невинно или приятелски.
Бъдете толерантни, ако индийците отначало изглеждат невъзпитани, шумни и нетърпеливи. Това отчасти се дължи на живота в хаотичните градове и среди. Те обикновено ценят подредеността, когато я виждат."
"Помнете, че арабите не обичат да им се казва какво да правят",
предупреждават авторите на наръчника. "Посетителите от Обединените арабски емирства може да се почувстват много оскърбени, ако им се стори, че се държите заповеднически.
Те оценяват, когато за тях се грижи персонал, обучен в разбиране на арабската култура. Например, нетактично е да попитате жител на ОАЕ дали иска да има бекон към яйцата на закуска или да включите половин бутилка вино към менюто му."
Не задавайте личен въпрос на бразилец
и избягвайте да обсъждате с мексиканци бедността, незаконните имигранти, земетресенията или войната на Мексико със САЩ през 1845-46 г., са някои от другите съвети. "Подходящи теми за разговор биха били мексиканската култура, история, изкуство и музеи."
Канадците мразят да ги бъркат с граждани на САЩ.
В Европа избягвайте да щракате с пръсти, за да привлечете вниманието на белгиец и никога не намеквайте на поляци, че пият твърде много, се казва още в наръчника в помощ на британския туризъм.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!