О коло 13 хиляди граждани на ЕС, намиращи се в британски затвори или вече излежали ефективна присъда, вероятно ще бъдат депортирани след Брекзит. Този план на правителството на Тереза Мей разкрива в. "Таймс".
Процесът по напускането на Великобритания от Евросъюза вече започна и трябва да приключи след по-малко от 2 години.
Как Тереза Мей опропасти шанса си да е новата Тачър
Брекзит не спъва английската мечта на българите ... засега
Миналия четвъртък Мей представи пред Европейския съвет първоначалното си предложение за правата на гражданите на ЕС, които останат във Великобритания след Брекзит.
То беше посрещнато със смесени реакции от европейските лидери и една от причините бяха и неяснотите около правораздаването. Правителството на Мей ще представи по-подробния си план по темата по-късно днес.
Според "Таймс", поради ред причини кабинета на консерваторите ще настоява за изгонването на осъжданите европейци.
През последните 2 години броят на чужденците в британските затвори се увеличи двойно и сега те са 14% от всички лица вътре. От чуждия контингент най-много са гражданите на Полша и Ирландия. През 2015г. от Великобритания са били изгонени само 44 престъпници.
Неспособността на британските власти да се справят с проблема с депортирането на престъпници беше сред умело използваните аргументи на евроскептиците преди "Брекзит" референдума миналата година.
Самата Мей се намира в сложен период, в който и е нужно отново да консолидира обществено одобрение зад себе си. Премиерът свика предсрочни парламентарни избори, които се проведоха този месец, с цел да увеличи парламентарното мнозинство на торите, а по този начин и собствения си контрол при процеса по излизане.
Вместо това Мей загуби депутати и се наложи да търси подкрепа за кабинета от други партии.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!