Бт танският премиер Гордън Браун обяви днес втвърдяване на мерките срещу имиграцията в първата си голяма реч по темата, откакто пое поста през 2007 г.
Той обеща да повиши критериите в прилаганата в момента точкова система, която определя кои имигранти имат право да работят във Великобритания. Тя бе въведена в началото на 2008 г. и доведе до намаляване на имиграцията с 44% през миналата година.
Предвижда се стесняване кръга на професиите, за които работодателите могат да наемат граждани от държави извън Европейското икономическо пространство поради недостига на работна ръка в страната.
От списъка са извадени специализираните лекари, цивилните инженери, авиационните инженери и моряците на търговски кораби.
Догодина той ще бъде стеснен допълнително, а периодът, през който работодателите ще трябва да търсят британци за съответната длъжност, ще бъде увеличен от две на четири седмици.
Висококвалифицираните имигранти продължават да са от съществено значение за жизнеността на британската икономика, а адаптациите ще гарантират на системата гъвкавостта, от която тя има нужда, подчерта Браун.
Той определи като "негъвкаво и произволно" предложението на консервативната опозиция за въвеждане на годишни имигрантски квоти. В отговор торите нарекоха речта му "чиста риторика".
Според премиера имиграцията не бива да е тема табу
незабелязвана от големите партии, а онези, които се безпокоят за нейното влияние върху обществото, не бива да бъдат определяни систематично като расисти.
Очаква се имиграцията да е основна тема и по време на кампанията за следващите парламентарни избори на Острова, които се очаква да бъдат произведени до средата на следващата година.
Консервативната опозиция обвинява управляващите лейбъристи в прекалена толерантност, а крайнодясната Британска национална партия напоследък привлича все повече привърженици.
В интервю, публикувано днес във в. "Дейли мейл", Гордън Браун казва, че имиграцията е "икономическа, социална и културна сила" за Великобритания. В същото време той прави уточнението, че разбира безпокойствата по повод влиянието, което ще окаже едно увеличаване на населението върху заетостта, заплатите и жилищните наеми.
Според него е необходимо да се гарантира, че новодошлите ще поемат своите отговорности, ще спазват законите, ще говорят английски и въобще ще се интегрират в обществото.
След десетилетие, в което лейбъристите позволиха имиграцията да нарасне до рекордни нива, Великобритания сега е почти два пъти по-многолюдна от Германия и четири пъти по-населена от Франция.
Премиерът твърди, че няма да позволи населението да достигне 70 млн. през следващите 20 години, каквито са официалните статистически прогнози, отбелязва изданието.
В интервюто Браун признава, че имиграционната политика на правителството е поставила под изключителен натиск ключови държавни сфери в някои части на страната.
Браун: Страхът от имиграцията не е расизъм
Британският премиер обяви днес втвърдяване на мерките срещу имиграцията в първата си голяма реч по темата, откакто пое поста през 2007 г.
12 ноември 2009, 17:58
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!