Бронислав Коморовски, кандидат на либералната партия "Гражданска платформа" е новият президент на Полша.
Той е председател на долната камара на парламента и изпълняваше длъжността държавен глава след смъртта на президента Лех Качински, който през април загина заедно с още 95 жертви при самолетна катастрофа край Смоленск в Русия.
Коморовски получава 52,63% от гласовете срещу 47,37% за Ярослав Качински. Избирателната активност е била 55,3%.
Съобщените резултати са при 95% преброени бюлетини. Официалните резултати ще бъдат обявени следобед.
В по-ранен етап на преброяването, при проверени 50 процента от бюлетините, Качински, който е председател на дясната партия "Право и справедливост", изпревари с малка разлика своя опонент.
Очаква се обаче Коморовски да затвърди победата си, тъй като се радва на най-голяма подкрепа в големите градове, а подадените там бюлетини се броят последни.
Ярослав Качински призна поражението си,
но изказа увереност, че партията му може да спечели парламентарните избори догодина.
Право на глас в неделя имаха около 30 млн. поляци при население 38 млн.
След първия тур, на който се явиха десет кандидати за държавен глава, битката продължиха двамата основни претенденти - кандидатът на управляващата "Гражданска платформа" Бронислав Коморовски (41,2% на първия тур) и Ярослав Качински, братът близнак на покойния президент (36,7% на първия тур).
Последните социологически анкети, направени от две от водещите телевизии, предричаха победа на Коморовски с 55 или 51% от гласовете, но в последния ден на предизборната кампания се появиха и проучвания, предвещаващи, макар и с малко, победа на Качински.
Поляците трябваше да избират между двама консервативни кандидати, които имат напълно противоположни възгледи за пазарните реформи, приемането на еврото и мястото на Полша в Европейския съюз.
Коморовски и премиерът Доналд Туск представят
61-годишния Качински
като безразсъден популист, който би използвал правото си на вето, за да блокира реформите, необходими за укрепване на икономиката.
Съсипан от трагичната смърт на по-малкия си с 45 минути брат, Ярослав Качински дни наред изглеждаше безизразен, без следа от емоция и с празен поглед. Докато най-сетне реши да замести брат си, включи се в президентската надпревара и се впусна главоломно в предизборната кампания.
Безспорен лидер на консервативната опозиция Ярослав Качински винаги предизвикваше възхищението на своите привърженици и всяваше страх сред враговете си.
През цялата кампания той се стремеше да се отърси от непреклонния си стил, от склонността си да разделя хората.
Качински и неговите привърженици обвиняват "Гражданска платформа" че разпродава "семейното богатство" на Полша на чужди инвеститори и пренебрегва по-бедните поляци, изостанали при 20-годишния прехода от социалистическата командна икономика към капитализъм.
58-годишният Коморовски
съумя да се утвърди в Полша като политик, способен на компромиси, след като се отказа от радикалните си позиции. "Бях радикал. Критикувах остро Кръглата маса между "Солидарност" и комунистите, проправила пътя през 1989 г. към падането на стария режим в Полша", призна неотдавна Коморовски.
Противно на милиони поляци той бойкотира първите демократични избори в Полша на 4 юни 1989 г.
Промяната в радикалните възгледи на Коморовски настъпва няколко месеца по-късно под влияние на Тадеуш Мазовецки, първия премиер в социалистическия блок, който не е от редиците на комунистите.
Именно той предлага на Коморовски пост в администрацията си и така му дава шанс да се промени и да се превърне от радикален политик в човек на компромиса и на умерените позиции.
Преди това Коморовски е арестуван на 13 декември 1981 г. заедно с Тадеуш Мазовецки и други опозиционери като Бронислав Геремек и Владислав Бартошевски, оглавили по-късно полската дипломация. Това става след обявяването на военно положение от генерал Войчех Ярузелски.
След като се озовава в администрацията на Мазовецки, Коморовски заема
в три правителства поста на зам.- министър на отбраната,
преди да стане министър на отбраната в кабинета на Йежи Бузек през 2000-2001 г. Бузек сега е председател на Европейския парламент.
След заника на "Съюз за свободата", центристката партия на Мазовецки, Коморовски се присъединява към партията-наследник - "Гражданска платформа" - основана през 2001 г. от настоящия полски премиер Доналд Туск.
Коморовски е историк по образование. Шест пъти е избиран за депутат. През 2007 г. става председател на долната камара на полския парламент.
Самолетната катастрофа на 10 април, в която загина полският президент Лех Качински, направи автоматично Коморовски временно изпълняващ длъжността президент.
Той успя да изпълни новите си функции хладнокръвно, като следеше за нормалния ход на държавните дела и подготвяше предсрочните президентски избори. Паралелно с това водеше кандидат-президентската си кампания.
По време на кампанията Коморовски направи няколко гафа и медиите и
неговите противници го упрекнаха, че не е харизматичен
и че се държи само като добре възпитано момче от добро семейство.
Последното е напълно вярно, защото Коморовски произхожда от старо благородническо полско семейство, написало няколко славни страници в бурната история на Полша.
Фамилията има роднински връзки с белгийското кралско семейство. Свекървата на белгийския престолонаследник Филип е носела моминското име Коморовска.
Бронислав Коморовски е роден на 4 юни 1952 г. в Оборники Шльонске, в южната част на страната. Семейството му, произхождащо от земите на днешна Литва, е било експулсирано от съветските власти след края на Втората световна война.
По-късно Бронислав Коморовски се премества да живее с родителите си в работническо предградие във Варшава, където семейството живее бедно.
Бронислав Коморовски учи в столицата и по време на студентските протести през 1968 г. изпитва на собствения си гръб ударите на полицейски палки.
Женен е. Със съпругата си Анна имат пет деца, а отскоро са и баба и дядо.
Победата на Бронислав Коморовски на втория тур е върхът в неговата политическа кариера, която той започна като дисидент по времето на комунизма в Полша, отбелязва британският в. "Дейли телеграф".
Коморовски е съюзник на премиера Доналд Туск и подкрепя правителствените цели за контрол върху харчовете на държавната администрация и продължаването на приватизацията, допълва вестникът.
На изборите спечели онзи, които ще направи възможното, за да облекчи пътя на правителството към продължаване на процеса на приватизацията на държавните предприятия и към съкращаване на харчовете в сферата на социалните грижи, пише британският в. "Гардиън".
В Полша победи демокрацията и съзнанието за нуждата от национално единство, отбелязва италианският в. "Кориере дела сера".
Коморовски е подкрепян главно от хората, спечелили от икономическите реформи в Полша.
Сега благодарение на него партията му "Гражданска платформа" ще има пълен контрол върху властта в страната, пише френският в. "Фигаро".
Коморовски заложи в този доста оспорван дуел с Ярослав Качински на картата, че гласувайки за него на президентските избори, поляците всъщност дават гласа си за установяването на конструктивно разбирателство в Полша, допълва френският всекидневник.
Качински се провали и не успя да замени трагично загиналия си брат близнак, пише британският в. "Индипендънт".
Победата на Коморовски ще накара Полша да поеме един по-либерален и по-насочен към бизнеса курс, отколкото този, следван от Варшава по времето на президенството на Лех Качински.
Коморовски обеща, че ще направи така, че Полша да въведе еврото до 5 години. Той обеща също, че ще изтегли полските войски от Афганистан до 2012 г., припомня "Индипендънт".
Американският в. "Вашингтон пост" отбелязва, че и двамата съперници на втория тур имат еднакво минало - на антикомунистически активисти.
В. "Ню Йорк таймс" отчита, че до последно борбата между Коморовски и Качински е била много оспорвана, което показва колко поляризиран в политически план си остава полският народ.
В градовете, главно в западната част на страната, избирателите подкрепят "Гражданска платформа" на Коморовски и нейната програма за либерализация на икономиката, а в селските региони гласоподавателите, редом с по-религиозните поляци, са привърженици на по-националистическите виждания на Качински, отбелязва нюйоркското издание.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!