Д ържавите от Източна Европа не следва да бъдат поставяни пред дилемата да избират между Европейския съюз (ЕС) и Русия.
Източното партньорство няма за цел да създаде нови разделителни линии в Европа.
Това заяви премиерът Бойко Борисов в изказването си по време на пленарната сесия на срещата на високо равнище на Източното партньорство, която се провежда в Рига, съобщиха от правителствената пресслужба.
"България подкрепя суверенитета, независимостта и териториалната цялост на страните от Източно партньорство, както и визовата либерализация с тези държави, при изпълнение на необходимите условия", отбеляза Борисов.
По думите му
в интерес и на Русия, и на ЕС е установяването на функционираща демокрация, стабилни институции и силна икономика в региона.
Българският премиер приветства напредъка на Украйна и Грузия за визовата либерализация и изрази надежда за успешно завършване на процеса по примера на Молдова, която от април 2014 г. се ползва от безвизов режим.
"България бе сред първите държави-членки на ЕС, ратифицирали подписаните двустранни споразумения за асоцииране на Република Молдова, Грузия и Украйна. Тези споразумения са признание за усилената работа и напредъка на страните-партньори през последните години по пътя към стабилна и просперираща демокрация, и съм уверен, че това не е краят на нашето сътрудничество, а един отворен процес", каза министър-председателят.
Той изрази надежда стремежът на Беларус да развива по-тесни връзки с ЕС да стане необратим.
Премиерът бе категоричен, че задълбочаването на отношенията между ЕС и източните съседи ще донесе взаимни ползи в социално-икономическата и политическата сфери и ще спомогне за стабилността и просперитета в региона на Източна Европа.
Борисов се срещна и с италианския министър-председател. Двамата се договориха да задълбочат сътрудничеството между България и Италия за справяне с миграционния натиск.
Срещата на върха на Източното партньорство в Рига подкрепя създаването на Южен газов коридор, да заобиколи Русия
и да съедини Европейския съюз с каспийските региони, както и за реверсивно подаване на газ за Украйна, се казва в заключителната декларация от форума,
цитирана от ТАСС. Текстът в газовия параграф от декларацията не е претърпял промяна в сравнение с предварително подготвения проектодокумент за срещата, отбелязва агенцията.
Участниците във Форума приветстват откритите възможности за реверсивни доставки на газ за Украйна от Полша, Унгария и Словакия, е посочено в документа. Те подкрепят и създаването на съединителни газови и електрически транспортни инфраструктури както във вътрешността на ЕС, така и между ЕС и страните от Източно партньорство, гласи декларацията.
В документа е подчертано, че участниците в срещата "приветстват напредъка в изграждането на енергийни инфраструктурни проекти, включително Южния газов коридор, особена роля за чието създаване има Азербайджан.
Участниците в срещата на върха приветстват и продължаващата работа по разширяването на Южно-кавказкия, Трансанадолския и Трансадриатическия газопровод. Южният газов коридор е един от приоритетните проекти за ЕС, който предвижда транспортирането на газ от Каспийския регион през Грузия и Турция в европейските страни, заобикаляйки Русия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!