В момента никой в Европейския съюз не е готов за политическо обединение.
Това заяви пред български журналисти в Брюксел премиерът Бойко Борисов по повод предстоящия по-късно днес Европейски съвет.
Премиерът коментира темите на предстоящото заседание на влизане на разширена среща на ръководителите от Европейската народна партия.
Политическите партии са тези, които се явяват на избори и определят своите програми, на основата на които избирателите в съответната държава гласуват, посочи Борисов.
В случая Брюксел няма да се явява в 27 държави на избори, добави той.
"Когато кажем, че бюджетната рамка трябва да бъде под 3% дефицит, външен дълг под 60% (от БВП), инфлацията на съответните нива, тогава вече всяко правителство, колкото и популистко да е, не може да излезе от тази рамка.
Затова не бива сега да тръгваме толкова глобално и политически да определяме приоритетите на всяка държава в Европа - просто няма да се разберем", заяви премиерът.
По повод идеята за въвеждане на еврооблигации
Борисов коментира, че това може да стане, когато всички станат дисциплинирани и покрият критериите от Маастрихт.
Направихме компромис, приемаме въвеждането на данък върху финансовите трансакции, но с няколко забележки, тъй като в България банките в момента са със 17% капитализация, а предложенията тук са за 8%, заяви премиерът.
По неговите думи нашата страна е твърдо против предложението за 8 на сто. Нека да се приеме минимумът да бъде 8%, но да останат настоящите национални практики и България да остане със стабилна банкова система, предложи той. Държим също данъците да останат национален приоритет, добави Борисов. По повод
идеята за отдаване на повече национален суверенитет в икономиката и социалната политика на Брюксел,
министър-председателят заяви, че нашата страна твърдо е "за" Брюксел да има права по рамката, по маастрихтските критерии, изработени от най-добрите финансисти и икономисти и залегнали в правилата за еврозоната.
За съжаление в момента само четири държави покриваме тези критерии - България, Швеция, Дания и Финландия, а нито една от тези страни не е в еврозоната, отбеляза той.
Нека първо всички покрием маастрихтските критерии, да изпълним ангажиментите си, колкото и да е трудно, призова Борисов.
В България три години удържахме на тези трудности, започнахме си пенсионната реформа и 2020 г. ще имаме това, което сме обещали и което Брюксел иска, добави той.
У нас това започна много по-рано и вече е в ход - дефицитът ни е под 3%, инфлацията, имаме нисък външен дълг, отбеляза премиерът. Според него Брюксел първо трябва да наложи всяка държава в ЕС да покрие критериите от Маастрихт.
По повод доклада на Херман ван Ромпой за бъдещето на икономическия и валутния съюз премиерът коментира, че подкрепя добрите идеи на председателя на Европейския съвет, както и че България вече ги изпълнява. Това, което днес те предлагат и говорят - за уеднаквяване на пенсионната възраст, ние вече го направихме и протестите ги отнесохме, заяви Борисов. Той уточни, че
по предложението за общ банков съюз в ЕС
България е "за" много стриктен контрол на банките от страна на Европейската централна банка. Подкрепяме по-строги критерии, по закон банковата капитализация у нас е 12% и няма да отстъпим от това, защото 8% ни се вижда малко.
Затова искаме националното законодателство да остане, за да можем да държим нашата банкова система стабилна, посочи премиерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!