Британският премиер Дейвид Камерън беше обвинен от бивш британски еврокомисар в "икономическо безумие", задето си въобразява, че може "да опре пистолет в главите" на европейските си партньори, пише в. "Гардиън".
В интервю за Би Би Си вчера Камерън заплаши, че ще блокира промените в европейския договор, целящи да направят еврото по-ефективно, ако не му позволят да върне някои правомощия на Обединеното кралство.
В коментар във в. "Гардиън" днес бившият британски еврокомисар Питър Манделсън предупреди Камерън, че "ще остане разочарован, ако си мисли, че може да опира пистолет в главите им, за да започне да предоговаря членството на Великобритания в ЕС и да диктува кога то ще приключи."
Ако бъде принудена да избира между защитата на еврото и британските интереси, Европа ще избере еврото, предупреди той.
Според него
консерваторите са обхванати от лудост по въпроса с Европа
"Би било акт на икономическо безумие да се започне 2013 г., поставяйки тази огромна и неопределена въпросителна над нашето членство в ЕС и над търговските и инвестиционни привилегии, които то ни носи.
Сигналът, който изпраща към света е, че сме на път да излезем от европейския единен пазар и че онези, които инвестират във Великобритания, за да търгуват на този пазар, трябва да си помислят втори път", изтъква лорд Манделсън.
Неговото предупреждение съвпадна с думите на министъра на външните работи в сянка Дейвид Алигзандър, че Камерън рискува да постави под въпрос британските отношения с най-големия си търговски партньор в момент, когато страната отчаяно се стреми да си осигури растеж.
Същевременно Камерън планира да удържи изборна победа начело на Консервативната партия на вота през 2015 г. и да остане на поста си чак до 2020 г. 43-годишният Камерън е най-младият премиер на Великобритания от 1812 г.
"Искам да се боря на следващите парламентарни избори през 2015 г., да спечеля тези избори и да приключа още един мандат. Ето какво искам", заяви той пред в. "Дейли телеграф".
Целта му била да завърши няколко реформи и по-специално да предприеме широки преговори за отношенията на Великобритания с ЕС, така че да предложи на избирателите си
"истински избор" по въпроса за Европа
Той не уточнява дали това ще е референдум за членството на Обединеното кралство в ЕС, както настояват евроскептиците в неговата партия.
Камерън казва, че в момента правителството му обсъжда кои правомощия страната може да си върне от Брюксел, но изтъква, че не е в интерес от икономическа гледна точка Великобритания да напуска Евросъюза.
Великобритания, която е член на ЕС от 1973 г., не се присъедини към 17-те държави от еврозоната.Британското правителство трябва да потърси начини да затрудни имигранти от Европейския съюз да пристигат във Великобритания и да искат социални помощи, заяви още Камерън, цитиран от "Хъфингтън пост".
Има опасения, че
хиляди имигранти от Румъния и България ще пристигнат във Великобритания
през 2014 г., след като изтекат преходните мерки в договора за присъединяването на двете страни към ЕС.
Сега министрите ще търсят начини да направят по-трудно пристигането на имигранти от ЕС, които да искат социални помощи или да търсят достъп до здравни услуги, каза Камерън пред Би Би Си.
"Разбира се, сред основните причини една страна да стане членка на ЕС са т. нар. ключови свободи - за движение на стоки, услуги и хора. Вече обаче има ограничения върху движението на хора, например при извънредна ситуация.
Дали трябва да търсим аргументи дали да бъде по-трудно за хората да идват във Великобритания и да искат социални помощи? Да, честно казано, трябва. Така че има области, дори при свободното движение на хора, където искаме да направим промени", каза британският премиер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!