Н ай-големите световни икономики призоваха правителствата и частния сектор за разработване на политика по отношение на киберсигурността.
Призивът идва след среща на икономическите и финансови министри на страните от Г-7 в италианския град Бари. Форумът съвпадна с глобалната кибератака на вируса "WannaCry", който засегна десетки хиляди компютри в близо 100 държави.
Как да се защитим от вируса, поразил целия свят?
Три проблема застрашават бъдещето на Интернет
Министрите излязоха с манифест за глобално икономическо развитие, в който се обръща специално внимание на
борбата с кибератаките срещу финансови институции.
В манифеста се обсъждат глобални, но и "конкретни" проблеми, заяви италианският икономически министър Пиер Карло Падоан.
Документът определя кибератаките като заплаха за световните икономики, срещу която са необходими мерки на политическо ниво. Заради това министрите очакват правителствата и частния сектор да стигнат до общ план до есента на 2017 година.
In a future not very far from you... #WannaCry pic.twitter.com/f172FcRbmf
— Ann Molin (@AnnFannyMolin) May 13, 2017
Зловредният софтуер "WannaCry" вчера и днес
наруши работата на държавни учреждения, железопътни превозвачи, автомобилни заводи, телекомуникационни оператори, финансови институции и други компании
във Великобритания, Германия, Испания, Русия, Румъния, Австрия, Италия, Мексико, Аржентина, Украйна и други страни.
В Обединеното кралство вирусът доведе до срив в компютрната система на Националната здравна служба. Това причини проблеми в болниците, където са били забавяни операции и други здравни услуги.
Британският вътрешен министър Амбър Ръд обяви, че пропуските в сигурността на болничната система са основна причина вирусът да нансесе такива поражения. Не се счита, че действията са политически мотивирани.
Към момента не e известен произхода на атаката. Предполага се, че хакерите са използвали зловреден код, разработен от Агенцията по националната сигурност на САЩ, изтекъл в мрежата по-рано тази година.
Вирусът използва пропуск в сигурността на операционните системи Microsoft Windows.
"WannaCry" блокира безвъзвратно данните върху твърдия диск на компютъра
и иска от потребителя изпращане на паричен откуп, за да бъдат разкодирани. Изискването е да се изпрати еквивалента на сума между 300 и 600 долара във виртуалната валута биткойн. Транзакциите в нея се непроследими.
Специалистите и държавните служби призовават потребителите да не се опитват да плащат, защото няма гаранция, че данните им ще бъдат отключени, както и че няма да им бъдат поискани още пари.
Everything you need to know about #WannaCry #wcrypt #wannacrypt #ransomware
— Patrick Coomans (@patrickcoomans) May 13, 2017
Thx @troyhunt#infosec @patrickcoomanshttps://t.co/t8x6egOyjd pic.twitter.com/bG2lAWCSFe
Доклад на Европол определи
нивото на глобалната кибератака като „безпрецедентно".
Тя изисква "сериозно международно разследване за идентифициране на виновните", посочва агенцията, която работи с правителства и компании, засегнати от нападението.
В изявлението се посочва още, че екипите на службата се опитват да помогнат на всички пострадали и да смекчат заплахата от нови такива инциденти.
Междувременно стана ясно, че британски компютърен специалист е успял временно да неутрализира вируса, използвайки слабост в кода му. Това обаче не спасява вече засегнатите компютри.
Най-простият начин персоналните компютри и по-големите мрежи да се предпазят от "WannaCry" e просто да обновят Windows-a, който ползват.
Заради кибератаката от Microstof пуснаха ъпдейти за системи, чиято поддържка иначе е спряна - Windows XP, Windows 8 и други.
WOW! even in train stations#WannaCry #wannacrypt #Ransomware #Germany #infosec #CyberSecurity pic.twitter.com/hJfAQsLfxj
— Patrick Coomans (@patrickcoomans) May 13, 2017
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!