Д окато светът е обърнал поглед към поредното силно изказване на американския президент Доналд Тръмп, подклаждащо напрежението в различни конфликтни зони като Корея, Афганистан или Иран, САЩ изнасят шистов газ за Европа.
Целта е ясна - да се разбие господстващото положение на Русия над европейските енергийни пазари. И не става въпрос за политическа акция, а за безмилостна търговска война. САЩ избутват конкурентите от глобалния пазар на природен газ, доминиран в момента от Катар и Русия. Москва също се опитва да разшири доставките на синьо гориво, като дори пусна на вода през юли огромен нов танкер за втечнен природен газ и вече разполага с флот от 15 такива кораба - вижте във видеото.
След свален самолет: Русия прекратява сътрудничеството си с Пентагона
Как Тръмп взриви Близкия изток, първи е Катар
Защо санкциите срещу Русия не проработиха
Медведев: САЩ ни обяви търговска война, статуквото победи Тръмп
След обиколка на страните в източната част на континента, Тръмп гарантира на американските компании достъп до слабите места, откъдето може да започне атаката. Това са държави, които едновременно са враждебни спрямо Москва, но и се стремят да водят независима политика от Брюксел и Берлин.
Литва в понеделник стана първата бивша съветска страна, която получи доставка на втечнен природен газ от САЩ.
„Радваме се, че достигнахме момента, в който вносът на газ от САЩ е не само политически желателен, но и търговски жизнеспособен”, коментира министърът на енергетиката на Литва Зигимантас Вайюнас.
Следващата доставка е планирана за септември и няколко други европейски страни скоро ще последват литовския пример. А някои, като поляците дори го изпреварват.
През юли Полша стана първата източноевропейска държава, която си гарантира дългосрочни доставки на американски втечнен природен газ. При посещението си във Варшава тогава президентът Доналд Тръмп заяви, че се надява на по-силни връзки между двете страни по въпросите на енергетиката.
След срещата с американския си колега полският президент Анджей Дуа заяви, че страната му ще подпише дългосрочна трансатлантическа сделка за доставки на втечнен природен газ, като такова споразумение би намалило зависимостта на Варшава от руското „изнудване”.
САЩ от юли насам доставят синьо гориво до Англия, където руските износители също успяха да стъпят в последните години.
Само за първите три месеца на тази година американският износ на втечнен природен газ за Европа достигна 1 млрд. куб. м., доставени в Португалия, Полша, Испания, Холандия и Турция.
Най-голямата икономическа и военна сила в света сега се стреми да измести от бизнеса енергийния гигант „Газпром”.
Едва ли обаче руснаците ще се предадат лесно. Европейският пазар формира около 75% от общия износ на газ от Русия. Това е решаваща индустрия за управлението на руския президент Владимир Путин, тъй като приходите, заедно с тези от нефта, генерират близо половината от държавния бюджет на страната.
Вашингтон умело се възползва от тази зависимост, като със санкции, ограничаващи достъпа до чуждестранно финансиране, притиска Русия. Така тя е принудена да се бори за валутни постъпления и да продава синьото гориво по-скъпо.
В дългосрочен план основният въпрос за повечето купувачи на американския втечнен природен газ е цената. В момента тя е по-висока от тази на руския, заради транспортните разходи. За Япония САЩ изнасят на цена от 244 долара, а за Холандия и Португалия, от 255 долара за 1000 куб. м. Междувременно Русия доставя природен газ на границата с Германия, който струва 179 долара за 1000 куб. м.
Само че през май американски танкер достави в Полша синьо гориво на цена от 151 долара за 1000 куб. метра, вероятно на загуба.
В момента американските компании чакат с нетърпение 2019 г., когато изтича договорът между Украйна и „Газпром” за транзит на руски природен газ за Европа, надявайки се след това транспортните разходи за Русия и съответни цените на нейния износ да нараснат.
Междувременно Вашингтон вероятно ще продължи да притиска Москва с всички възможни средства. Както отбеляза и руският премиер Дмитрий Медведев след поредното засилване на американските санкции - става въпрос за „търговска война”.
Vice President Pence sees more US LNG to Lithuania https://t.co/vyTWTbqWLW pic.twitter.com/qyiCInXmcS
— LNG Solutions (@LNG_Solutions) August 10, 2017
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!