Европейските лидери заявиха, че срещата им с Русия в Хабаровск е увеличила доверието, но напрежението заради енергийните доставки е останало нерешен проблем.
Разговорите на руския президент Дмитрий Медведев с високопоставени служители на ЕС явно не доведе до големи пробиви, посочва АП.
Чешкият президент Вацлав Клаус каза, че двудневната среща е подобрила доверието в отношенията, които бяха сериозно обтегнати от войната на Русия с Грузия и от прекъсването на доставките на руски газ за Европа през януари.
На пресконференцията в края на срещата обаче Медведев възрази на европейските лидери и повтори позицията на Москва, че единствено Украйна е виновна за прекъсването на доставките на газ.
Руският президент подчерта и неодобрението на Москва за подкрепяната от ЕС Енергийна харта.
Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу изтъкна, че Европа няма намерение да се отказва от Енергийната харта, но е готова да проучи руските предложения.
Енергийната харта беше приета през 1991 г. след края на Студената война от 51 европейски държави и целта й е да улесни сътрудничеството в енергийната област със страните от Източна Европа и бившия СССР, припомня Франс прес.
Медведев изрази също опасение, че Източното партньорство на ЕС с шест бивши съветски републики може да се превърне в "антируски съюз".
Всяко партньорство е по-добро от конфликт, но ние сме разтревожени от факта, че някои страни се опитват да използват тази структура като партньорство срещу Русия, изтъкна руският президент на общата пресконференция с европейските лидери.
Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер Солана опроверга тази позиция и покани Москва да се включи в Източното партньорство.
Европейският съюз би желал Русия да участва в програмите на Източното партньорство, посочи Солана и припомни, че целта на този проект е да засили икономическите и политическите връзки с шестте страни (Беларус, Украйна, Молдова, Грузия, Армения и Азербайджан).
Чешкият президент Вацлав Хавел, чиято страна е председател на ЕС, също подчерта, че Източното партньорство няма антируска насоченост. Той добави, че на срещата в Хабаровск са били засегнати редица проблеми на европейската сигурност, както и теми като Близкия изток, Иран, Грузия и Афганистан.
Според оценката на Клаус срещата е била успешна, посочва ИТАР-ТАСС.
Подобно мнение изказа и говорителката на Кремъл Наталия Тимакова. Това беше една много ползотворна среща, която премина в приятелска атмосфера, каза тя пред журналистите и добави, че европейските партньори са се съгласили да обсъдят руските предложения за европейската енергийна сигурност, като по този начин "дадоха да се разбере, че съществуващата система не е идеална".
Медведев изрази задоволство от резултатите от двудневните разговори и изтъкна, че "няма съмнение" в стратегическия характер на отношенията между Русия и ЕС.
На срещата Русия постави настойчиво въпроса за бързото й приемане в Световната търговска организация, посочва ДПА.
Медведев покани председателя на ЕК Барозу, чешкия президент Клаус и върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Солана в Хабаровск, който е на 6 часови зони на изток от Москва, за да покаже на Европейския съюз колко огромна страна е Русия, припомня АП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!