Забраната за използване на големи маймуни в опитите на учените от Европейския съюз е част от драстично затегнатите правила за използването на животни за научни изследвания.
Новите правила бяха приети от Европейския парламент след две години на ожесточени дебати как здравето на животните да бъде защитено без да се спират научните изследвания. Те ще се насложат върху нормите от 1986 г.
Според мерките, експериментите върху големи маймуни като шимпанзета, горили и орангутани ще бъдат изцяло забранени.
Ще бъдат въведени и стриктни ограничения за използването на примати за научни експерименти като цяло.
Новите правила обаче запазват опитите върху животни при изследването на тежки болести като Алцхаймер, рак и Болестта на Паркинсон, особено когато няма друг начин знанията на учените да се развиват.
За да ограничат страданието на животните, законодателите са въвели различни нива на болка - лека, средна, тежка и такава, след която животните не могат да се възстановят.
Новите правила предвиждат едно и също животно да бъде използвано повторно за тестове, само ако болката, която е изпитвало при предишните опити е била под нивото на средната и след одобрението на ветеринар.
Страните-членки имат две години, за да приложат новите правила.
Те ще трябва да се уверят, че "когато има наличен алтернативен подход, той трябва да бъде използван, а експериментите с животни - да бъдат избягвани", се казва в съобщение, разпространено до медиите.
Целта на новото законодателство е и да намали нивото на болката, която се нанася на животните.
Макар че Европейският съюз е амбициран да приложи възможно най-бързо новите правила, природозащитници продължавата да протестират срещу недостатъчната им строгост.
Еколозите настояват опитите с животни да бъдат забранени напълно. Учените пък твърдят, че могат да намалят броя на използваните животни, но все пак ще се нуждаят от тях, за да могат да продължат с изследванията си.
Джон Дали, комисарят, отговарящ за храните, определи постигнатото като "добър компромис по един много сложен проблем".
"Днес ние имаме възможността да изведем Съюза на едно ново ниво като се грижим и за животните, и за развитието на науката", коментира Дали.
Членове на Европейския парламент обаче твърдят, че интересите на науката са се наложили над тези на животните в новите правила.
"Животните са си животни, но хората са си хора", коментира италианският консерватор Хърбърт Дорфман.
"Развитието на медицината е жизнено важно за човечеството и за съжаление постигането на прогрес е свързано и с тестове върху животни", смята Дорфман.
В момента приблизително 12 мил. животни се използват за опити в лабораториите на учени от Европейския съюз.
Новото законодателство предвижда правителствата да проверяват около една трета от лабораториите на своята територия.
Миналата година Съюзът забрани напълно тестването на козметика върху животни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!