Италианският премиер Силвио Берлускони потвърди, че ще се оттегли от поста си, когато парламентът одобри новия законопроект за бюджета, в който се съдържат и мерките, обещани на Брюксел.
"След приемането на закона, в който има промени, за които настоя Европа и който еврогрупата изиска, ще подам оставка, за да позволя на държавния глава да започне консултации", заяви Берлускони по телевизия "Канале чинкуе".
Премиерът призна, че парламентът е парализиран или поне долната му камара, където той вече няма абсолютно мнозинство.
"В Сената десноцентристите имат добро мнозинство. Но с напускането на седем членове от управляващото мнозинство днес, правителството няма вече мнозинството, което си мислехме, че има в долната камара и ние трябва да погледнем на тази ситуация реалистично", каза Берлускони.
Той подчерта, че Италия е в трудна позиция по отношение на пазарите и че трябва да покаже, че е способна на сериозни реформи.
Берлускони допълни, че единствената реалистична възможност за излизане от политическата криза са нови избори.
По-рано днес стана ясно, че Берлускони е обещал на президента Джорджо Наполитано да върне мандата си след приемането в парламента на мерките за бюджетни икономии и на икономическите реформи.
Новината идва броени часове, след като Берлускони загуби абсолютното си мнозинство в долната камара на парламента.
Настоящият парламентарен график предвижда мерките и реформите да бъдат одобрени на 18 ноември в Сената и до края на месеца в Камарата на депутатите.
Този график обаче може да бъде променен.
ДПА допълва, че процесът на одобряване на мерките в парламента може да се проточи дори няколко седмици.
Франс прес сочи два варианта за изхода от кризата след оставката на Берлускони.
При първия може да бъде съставено десноцентристко правителство, разширено към центъра, което да е оглавено от генералния секретар на Народ на свободата Анджелино Алфано или от главния секретар на настоящото правителство Джани Лета.
Алфано доскоро беше министър на правосъдието на Берлускони, а Лета е смятан за доверен човек на премиера.
При втория вариант може да се стигне до експертно правителство на националното единство, оглавено от бившия европейски комисар и икономист Марио Монти.
То ще бъде подкрепяно както от десницата, така и от левицата. Подобни сценарии вече начертаха и няколко италиански вестника.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!