Н овото правителство на Белгия, положило клетва в събота, вече е разтърсено от скандал, в който опозицията настоява за оставки.
В понеделник медиите цитираха вицепремиера и министър на вътрешните работи Ян Ямбон („Нов фламандски алианс“, НФА), според когото белгийските колаборационисти (сътрудниците на Германия при Хитлер) са имали своите основания.
Във вторник се появиха писма отпреди близо десетилетие, в които държавният секретар по въпросите на убежището и имиграцията Тео Франкен (НФА) призовава за борба за разделянето на Белгия и прави хомофобски изказвания.
От писмата на Франкен става ясно, че той поддържа тесни връзки със забранена от 1983 г. партия на фламандските крайни националисти, създадена през 1949 г. и на чиято съвест тежат политически убийства.
Партията „Демократично-хуманистичен център“ настоява правосъдието да се занимае с Франкен, тъй като според белгийските закони организирането на срещи и дейности на крайната десница, както и изказванията срещу хомосексуалните хора, подлежат на наказание.
Партиите на социалистите франкофони и „Федералисти демократи франкофони“ настояват за оставките на Франкен и Ямбон.
Опозицията е на мнение, че новият премиер Шарл Мишел трябва да се разграничи от своите колеги и да ги порицае.
Новото дясноцентристко правителство на Белгия бе създадено от четирипартийна коалиция начело с премиера либерал Шарл Мишел и положи клетва пред крал Филип в събота –
четири месеца след парламентарните избори през май.
В него влизат три фламандски партии – „Новия фламандски алианс“ (НФА), „Християндемократи и фламандци“, „Открити фламандски либерали и демократи“ и франкофонското Реформаторско движение (РД) на Мишел. Въпреки убедителната победа на националистите от НФА, партията позволи франкофон да оглави правителството за втори пореден път, отбелязва АП. По този начин за първи път в белгийската практика през последните 30 години премиерският пост е отреден за френскоезичен политик, представител на южната част на Белгия – Валония. Досега премиер ставаше политик от северната холандскоезична Фландрия, което отразява броя на населението на региона – 6,5 милиона души спрямо 4,5 милиона във Валония.
Шарл Мишел е едва 38-годишен –най-младият премиер на Белгия от 1841 г. насам. Той е от известна в страната политическа династия, като баща му Луи Мишел беше министър и еврокомисар в първата комисия на Жозе Мануел Барозу.
Новото правителство включва 13 министри и 4-ма държавни секретари.
Ветеранът от Реформаторското движение Дидие Рейндерс бе определен за министър на външните работи и вицепремиер. Министър на икономиката и заетостта и също вицепремиер е бившият премиер на Фландрия Крис Петерс от партията „Християндемократи и фламандци“. Министър на финансите е представител на фламандската НФА Йохан ван Овертвелд. Длъжността министър на отбраната е определена за съпартиеца му Стевен Вандепут.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!