Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу днес критикува остро спекулациите на финансовите пазари.
Той заяви също, че ЕК бързо може да пристъпи към по-силна регулация на пазарите, ако те действат безотговорно.
Комисията ще направи каквото е необходимо, за да гарантира, че на финансовите пазари не се разиграват спекулации, заяви Барозу пред Европейския парламент и допъни, че финансовите институции не бива да забравят какви проблеми са създали.
Ние ще действаме бързо, ако е необходима допълнителна регулация, каза той.
Междувременно президентът на Еврогрупата и премиер на Люксембург Жан-Клод Юнкер и Аксел Вебер, член на управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) и председател на управителния съвет на германската централна банка, влязоха в задочен
спор за опасността от разпространение на гръцката криза
Има сериозна опасност проблемите на Гърция да се разпространят до други страни от еврозоната, заяви Вебер, който е и един от основните поддръжници на идеята за установяване на процедура за обявяване на фалит на държави, като поука от случая с Гърция, тъй като това би подобрило дисциплината.
Пред германските парламентаристи Вебер заяви, че за Германия е оправдано да предостави средства за помощта от 110 млрд. евро за Гърция.
Неплатежоспособност на Гърция при сегашната крайно деликатна ситуация би създала сериозен риск за стабилността на валутния съюз и финансовата система, коментира той.
Има опасност от сериозен ефект на "зараза" за другите страни от еврозоната и увеличаване на негативните ефекти за капиталовите пазари, допълни финансистът.
Жан-Клод Юнкер отхвърли всякаква хипотеза за разпадане на еврозоната,
както и опасността от разпространение на гръцката криза към други страни като Испания или Португалия.
"Мисля, че Испания и Португалия не са в ситуация, която би могла да бъде сравнена с положението в Гърция. Така че не виждам обективно обоснована опасност от разпространение", посочи Юнкер пред журналисти.
"Провал на еврозоната ще означава нейния разпад и поетапна дезинтеграция. Не виждам такъв риск", добави той.
Опасенията от разпространение на гръцката дългова криза се засилиха на пазарите тези дни на фона на слуховете, че Испания също възнамерява да поиска гигантски план за помощ.
Тези слухове доведоха до спад на еврото и на европейските борси.
Някои наблюдатели дори изтъкват, че тези трудности поставят под въпрос дори оцеляването на еврото.
Юнкер призна, че Пактът за стабилност и растеж ще трябва да бъде "обогатен", за да бъдат извадени поуки от сегашната криза и да се засили бюджетната дисциплина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!