Не можеше да бъде направен по-добър избор на ново ръководство на ЕС, заяви председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу на на пресконференция след приключването на извънредния Европейски съвет в Брюксел.
Барозу поздрави белгийския премиер Херман ван Ромпой и еврокомисаря, отговарящ за търговията, Катрин Аштън за избирането им на постовете президент и върховен представител за външната политика на ЕС.
Той благодари на шведския премиер Фредрик Рейнфелд за блестящата подготовка на срещата на високо равнище.
Френският президент Никола Саркози също заяви подкрепата си за новоизбрания президент на ЕС, изтъквайки, че
лидерите на съюза са направили "прекрасен избор"
Франция положи немалко усилия, за да може това да се случи, каза Саркози на пресконференцията в Брюксел. По думите му консенсусът за избора на Ван Ромпой е бил постигнат "бързо и безболезнено".
Британският премиер Гордън Браун изрази задоволство от факта, че първият върховен представител за външната политика на ЕС е от Великобритания.
Изборът на Катрин Аштън гарантира, че гласът на Обединеното кралство "ще се чува по-добре" в Европа, подчерта той.
Извънредният Европейски съвет
"реши окончателно" дилемата на Кисинджър,
коментира Барозу.
Думите му визираха прословутата забележка на бившия американски държавен секретар "На кого да се обадя, ако искам да говоря с Европа?", намекваща за изключително сложната система на управление на ЕС с ротационно сменящи се председателства, и съответно с постоянно сменящи се външнополитически представители.
"Кисинджър бе държавен секретар на САЩ. Днес би му се наложило да набира само един телефонен номер - този на върховния представител за външната политика на ЕС - пост, на който бе избрана Катрин Аштън", посочи Барозу.
По думите му именно в това е и смисълът на Лисабонския договор, който реформира ръководните структури на съюза.
Така мястото на сменящите се на всеки шест месеца председатели на Съвета на ЕС се заема от постоянния президент на ЕС, който ще може да работи за по-дълъг период с нашите партньори като лидерите на САЩ, Русия и Китай, посочи Барозу.
Съответно, с външнополитическите партньори на равнище външни министри ще работи Катрин Аштън, допълни той.
Външният министър Ив Льотерм ще замени Херман ван Ромпой на премиерския пост в Белгия, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на белгийски дипломатически източник.
Льотерм, който беше министър-председател преди Ван Ромпой, на практика се явява единственият кандидат, когото партията Християндемократи и фламандци може да предложи за поста, посочил източникът.
По думите му точна дата за смяната не е определена, но досегашният премиер ще трябва скоро да предаде оставката си на крал Алберт Втори, след което партията ще трябва да предложи нов кандидат за премиерския пост.
Британските вестници обаче критикуваха назначаването
на първия президент и външен министър на ЕС, като някои от тях определиха двамата фигури без тежест, които ще имат затруднения на световната сцена, предаде АФП.
Медиите не харесаха и задкулисния процес на избирането на двамата нови лидери в Брюксел, като го нарекоха "плесница в лицето на основните принципи на британската демокрация".
"Голямото закърпване на ЕС", е заглавието на първа страница на "Дейли Мейл".
"Лейбъристка, за която никой никога не е чувал, става външен министър на ЕС - за да може фанатичен белгийски федералист, който иска Брюксел да ни облага с данъци, да стане президент. Добрите новини? Поне не е Блеър", се казва в статията.
Изборът на две относително неизвестни личности учудва и "Файненшъл Таймс". Изданието предрича, че
държавните глави на САЩ и Китай ще продължат да работят чрез двустранни връзки
с Берлин, Лондон и Париж.
"Гардиън" се съгласява, смятайки, че този избор "смазва всички надежди Европа да накара света да й обърне повече внимание".
Според изданието континентът е отстъпил от претенциите си за значимост на международната сцена и е "пропуснал ценна възможност да спре плъзгането към Г-2 свят, доминиран от Вашингтон и Пекин".
Таблоидите бяха дори по-язвителни, посочвайки факта, че двамата са били
избрани на вечеря, а не от европейските гласоподаватели
Само политическият редактор на "Таймс" Филип Уебстър заяви, че "големият губещ" е Тони Блеър, който не можа да получи длъжността на президент въпреки подкрепата на Гордън Браун. "Вчера беше денят, когато миналото му го настигна.
Съюзът му с Джордж Буш по време на иракската война беше дълбоко непопулярен в повечето страни на ЕС", пише той.
Според вестника Аштън може да се окаже успешен външен министър. Репутацията й като търговски комисар на ЕС е на преговарящ, който постига резултати.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!