Председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Дурао Барозу свиква международна среща следващата седмица, за да помогне на Украйна да купува руски газ и да се избегне евентуална криза.
"Не трябва да проспиваме влизането в нова газова криза, тъй като наистина има много голям риск от предизвикването на такова явление до няколко седмици, а ние трябва да защитим европейските граждани", заяви Барозу пред журналисти след срещата на върха на ЕС в Брюксел.
"В краткосрочен план Европейската комисия възнамерява да бъде домакин на срещата следващата седмица с представители на международните финансови институции, европейските газови компании и страните-членки, с цел обсъждането на нови проекти".
Засегната сериозно от финансовата криза, Украйна се бори с изплащането на руския газ и беше принудена да помоли за заем от 4,2 млрд. долара от Европа, за да изпълни задълженията си към руския газов гигант "Газпром".
Руските власти алармираха многократно през изминалите няколко седмици от страх, че Украйна няма да може да напълни хранилищата си за природен газ това лято.
Над 80% от руските доставки на природен газ имат като крайни клиенти жителите на Европейския съюз и преминават през украинската газова мрежа. Европа изпадна в криза миналия януари, когато Русия спря износа към Украйна след финансов спор.
По-рано днес стана ясно, че
Европейските банки не са готови да кредитират Украйна без ясни гаранции от ЕС.
Рисковете за предоставяне на Украйна на големи търговски кредити са много големи, поради което европейските банки могат да ги поемат само при ясни гаранции от ЕС, съобщи високопоставен европейски източник в кулоарите на срещата на върха на ЕС.
Експертът отбеляза също така, че повечето европейски банки са получили през есента "големи антикризисни пакети европейски помощи при условие да се откажат от търговски проекти с високо равнище на риск".
Междувременно украинският премиер Юлия Тимошенко заяви, че Киев планира да увеличи чувствително закупуваните количества руски газ през месец юли, въпреки че страната едва успя да си плати доставения от Русия газ през юни, предаде АФП.
"Този месец ние трябва да платим 250 млн. долара, а следващия - един милиард долара", заяви Тимошенко на среща с губернатори на области.
Цената на руския газ за Украйна през третото тримесечие на годината трябва да намалее на около 200 долара за 1000 куб. м спрямо 270 долара между април и юни, съобщи агенция Интерфакс, според която в този контекст внасяният от Украйна газ може да се увеличи на около 5 млрд. куб. м през юли спрямо 920 млн. куб. м през юни.
Въпросът за платежоспособността на Украйна бе широко коментиран в руската преса.
Властите в Киев не крият, че всеки момент може да започне нова газова война между Украйна и Русия
Това пише московското издание "Комерсант".
Днес Киев няма възможност да изпълни договорите, подписани с руския "Газпром".
Необходимо е спешно да се преразгледат руско-украинските газови споразумения, по-точно да се коригира цената на транзита на руски газ през територията на Украйна, припомня вестникът изявление на висш служител от апарата на президента Виктор Юшченко.
Европа започва да изгражда защита от руско-украинските газови войни - Европейската комисия предложи създаването на център за контрол върху изпомпването на газа, натрупан в хранилищата, и за координиране на потреблението на енергийни ресурси във всяка държава.
Западна Европа успешно приложи подобна схема спрямо петрола след арабско-израелската война от 1973 г.
Проблемите с доставките на газ в ЕС от началото на годината показаха, че по принцип този пазар може да намали своята зависимост от "Газпром", чието присъствие в Общността за една година спадна от 31 на 16%, пише всекидневникът.
За да избегне рисковете от спиране на газовите доставки, Европа започна да сменя доставчиците си, отбелязва цитиран в материала анализатор от консултантска фирма в САЩ.
На европейския пазар тази година доминира газът от Норвегия, увеличени продажби регистрират германски, британски и френски компании, посочва експертът пред "Комерсант".
ЕС е разтревожен от изострящия се проблем с неплатежоспособноста на Украйна и Беларус, през чиято територия руският газ се доставя в Европа. Москва пък е заела твърди позиции спрямо Киев и Минск, що се отнася до газовите им задължения, обобщава "Независимая газета".
Евентуалното отпускане на европейски кредити за Украйна ще бъде решено на най-високо равнище - на среща на Евросъюза, тъй като става дума по-скоро за политически въпрос, посочва вестникът, който се позовава на Феран Тараделяс Еспуни, говорителя на еврокомисаря по енергетиката Андрис Пиебалгс.
Русия предложи на ЕС съвместно да кредитират Украйна, но председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу отбеляза, че европейските фондове са твърде изтощени от кризата и шансовете Киев да получи заем от Общността не са големи, изтъква изданието.
Москва явно също не е разположена да плаща, за да може Украйна да зареди с газ подземните си хранилища, смята руски бизнесанализатор, цитиран във всекидневника.
Теоретично Киев би могъл да реши въпроса, като продаде част от активите си в украинската газотранспортна система.
В Украйна обаче наближават избори и този вариант явно е невъзможен, добавя експертът.
Негов московски колега очаква проблеми с газовите доставки за Европа през Украйна още наесен, ако днешните въпроси не бъдат решени.
Дори ако Киев не врътне газовия кран, ще бъде принуден да източва гориво, а това означава нови преговори, дипломатически совалки и т. н.
Изборите допълнително ще изострят ситуацията, тъй като бъдещото ръководство на Украйна може да оспори предишните споразумения и да започне да ги преразглежда.
Трудно е да гадаем как ще свърши всичко това, допълва руският анализатор пред "Независимая газета".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!